Erkek ve Kadınlarda Mide Fıtığının (Hiatal Hernia) Belirtileri

Erkek ve Kadınlarda Mide Fıtığının (Hiatal Hernia) Belirtileri

pin
Midenin parçasının diyafram boyunca yukarı itilmesi ile hiatal herni (mide fıtığı) oluşur.

Diyafram normal olarak küçük bir açıklığa sahiptir ve yemek borusu ile mideyi birbirine bağlar. Mide bu açıklıktan yukarı itilir ve mide fıtığına neden olacak sarkma gerçekleşir.

Mide fıtığının iki ana çeşidi vardır. Yemek borusunun yanında yer alan paraözefageal fıtığı ve en sık görülen kayan tipteki mide fıtığı.

Çoğu durumda, küçük bir mide fıtığı sorunlara neden olmaz ve doktorunuz keşfetmediği sürece varlığını da hissetmeyebilirsiniz. Ama büyük mide fıtıkları gıda ve asitlerin yemek borusunda yedeklenmesini sağlayarak mide ekşimesine neden olurlar. Kişisel önlemler veya ilaçlar ile bir rahatlama sağlayabilmektedir. Ancak çok büyük mide fıtıkları cerrahi müdahale gerektirebilmektedir.

Mide fıtığı çoğunlukla 50 yaş üstü kişilerde görülmektedir. Ayrıca kilolu kişiler (özellikle bayanlar) ve sigara içenlerde de çok yaygındır.

Mide fıtığı neden olur?

Çoğu zaman nedeni bilinmemektedir. Doğuştan olabileceği gibi karın basıncının artmasını sağlayabilecek hamilelik, obezite, öksürme veya ıkınma gibi durumlarda bu duruma sebep olabilir.

Mide fıtığı nasıl teşhis edilir?

X-ray veya endoskopi ile.

Mide fıtığının belirtileri nelerdir?

Mide yanması: Mide ekşimesi durumunda göğüs bölgesinde ağrı ya da alt göğüs bölgesi veya göğüste rahatsız edici yanma hissi hissedebilirsiniz.

Zorlukla Yutkunma: Bu durum mide fıtığının en sık görülen belirtisidir.

Bulantı veya kusma: Kanlı kusmuk da olabilir.

Koyu dışkı

Geğirme

Yorgunluk

Asidik duygu: Ağızda asidik hisler ve ağızda çok fazla tükürük birikmesi.

Özellikle yemeklerden sonra ful hissetmek

Nadir görülen belirtiler: Örneğin; geceleri inatçı öksürük, şiddetli göğüs ağrısı, ağız kokusu ve boğaz ağrısı gibi.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR