Esansiyel Yağların İnanılmaz Faydaları

Esansiyel Yağların İnanılmaz Faydaları

pin
Uçucu yağlar; bitkiler, otlar, çiçekler, ağaçlar ve köklerden elde edilen çok konsantre sıvılardır. Uçucu yağlar yaygın olarak aromatik özü için kullanılır, ama uyku kalitesini artırmak ve baş ağrısı giderici gibi bir dizi kullanım alanı da vardır.

Uyku kalitesini arttırır.

Kediotu, adaçayı, portakal çiçeği esansı ve lavanta gibi uçucu yağlar uyku kalitesinde artış ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Yastık veya bir mendile bu uçucu yağlardan birkaç damla dökerek daha iyi bir uyku uyumanıza yardımcı olması için kullanabilirsiniz.

Cilt rengini geliştirir.

Birçok uçucu bitki yağı genellikle cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Bu yağlar aslında cildin düzeltilmesi ve iyileştirmesini sağlarlar. Lavanta, gül, portakal çiçeği esansı ve havuç tohumu cilde iyi gelen yararlı yağlardır. Gül, özellikle kuru veya yaşlanan ciltleri iyileştirmeye yardımcı olur. Neroli yağı (portakal çiçeğinden elde edilmektedir) cildin gerilmesini önlemeye, havuç tohumu yağı cilde elastikiyet eklemek ve ayrıca egzama ve sedef hastalığı için kullanılmaktadır.

Soğuk algınlığı semptomlarına iyi gelir.

Uçucu yağlar soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmek ve gidermek için banyo suyuna eklenebilir. Yaklaşık 10 damla okaliptüs veya nane yağı banyo suyuna eklenerek soğuk algınlığı ile mücadele etmenize yardımcı olabilir.

Strese iyi gelir.

Uçucu yağlar, aynı zamanda kişinin ruh halini iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Biberiye, nane ve hatta tarçın gibi uçucu yağlar; duygularınızı uyandırmaya, zihni temizlemeye ve kişinin enerji düzeylerini artırmaya yardımcı olurlar. Stresli hissettiğiniz zaman bu yağları bir nefes koklamanız ruh halinize iyi gelecektir.

Diş ağrılarını dindirir.

Karanfil yağı diş ağrılarını tedavi etmek için etkili bir çözümdür. Pamuk topağına bir ya da iki damla karanfil yağı damlatarak ağrılı diş üzerine uygulayın. Bu diş ağrısı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Ancak doğrudan kullanırken dikkatli olun çünkü bu güçlü yağ yanma hissine neden olabilir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR