Göz Ardı Edilmemesi Gereken 6 Hastalık Belirtisi

Göz Ardı Edilmemesi Gereken 6 Hastalık Belirtisi

pin
Çoğu ağrı veya acıya neden olan belirtiler ciddi bir şeyin işareti olmayabilir. Ancak bazı belirli belirtiler kontrol edilmelidir. Eğer aşağıdaki belirtilerden herhangi birini hissediyorsanız bir doktora görün:

1. Kol ve bacaklarda zayıflık

Eğer kol, bacak veya yüz bölgesinde zayıflama ya da uyuşma oluşuyorsa, bu bir felç belirtisi olabilir. Özellikle vücudun bir tarafı bundan etkilenecektir.

Eğer dengenizi koruyamıyor, başınız dönüyor veya yürürken sorun yaşıyorsanız, buda bir felç belirtisi olabilir.

Aniden iyi göremiyorsanız, dayanılmaz bir baş ağrısı, kafa karışıklığı yaşıyorsanız ya da konuşma veya anlamada problemler yaşıyorsanız, derhal tıbbi bir yardım alın.

Bu gibi durumlarda erken teşhis, her şeyi tersine çevirebilir.

2. Göğüs ağrısı

Herhangi bir göğüs ağrısına terleme, baskı, nefes darlığı veya bulantı eşlik ediyorsa, hemen bir sağlık profesyoneli tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Göğüs ağrısı veya basınç; kalp hastalığı veya kalp krizi belirtisi olabilir.

Eğer göğüste sıkılık veya ağırlık hissediyorsanız ve birkaç dakikadan daha fazla sürüyor ya da gidip gelen bir durum ise, yardım almanız gerekir.

3. Arka alt bacak bölgesinde hassasiyet ve ağrı

Bu bacaktaki kan pıhtılaşmasının bir belirtisi olabilir. Bu duruma derin ven trombozu veya DVT denir. Uzun bir süre oturmaktan veya uzanmaktan kaynaklanan bir durumdur.

Bacaklarda bir kan pıhtısı oluşmuşsa, ayakta durmak ya da yürümek ağrıya neden olacaktır. Ayrıca şişmede fark edebilirsiniz.

Egzersiz sonrası hassasiyet hissetmek normaldir. Ancak kızarıklık ve yanma hissederseniz, uzman bir doktora görünmeniz gerekir.

Eğer ayak parmaklarınızı esnetirken acıyorsa, bu da bir kan pıhtılaşması belirtisi olabilir. Sıcaklık, kırmızılık ve şişme de oluşmuşsa, acil servise gidin.

Kan pıhtısı kan akışını bloke ettiğinden komplikasyonlara yol açabilir.

4. İdrarda kan

Çeşitli nedenler idrarda kan gelmesine sebep olabilir.

Eğer idrarda kan var ve ayrıca ağrı veya arka bölgede bir ağrı da hissediyorsanız, bu durum böbrek taşlarının belirtisi olabilir.

Eğer idrarda kan varsa ve sık sık işeme ihtiyacı hissediyorsanız ya da idrar yaparken yanma hissediyorsanız, bu durum şiddetli mesane veya böbrek enfeksiyonunun bir belirtisi olabilir.

Eğer idrarda kan var ve herhangi bir ağrı hissetmiyorsanız, bu durum böbrek veya mesane kanserinin bir belirtisi olabilir, bu yüzden doktorunuzu ziyaret ediniz.

5. Hırıltılı solunum

Solunum problemleri hemen tedavi edilmelidir. Eğer hırıltı ediyorsanız veya nefes alırken bir ıslık sesi duyarsınız, doktorunuza görünün.

Buna sebep olacak nedenler astım, pnömoni, bronşit, akciğer hastalığı, ciddi bir alerji ve kimyasallara maruz kalmaktan kaynaklanabilir.

6. İntihar düşünceleri

Eğer, umutsuz ya da sıkışmış hissediyorsanız ya da yaşamak için hiçbir sebep olmadığını düşünüyorsanız, yardım alınız.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR