Hangi Benler Tehlikelidir

Hangi Benler Tehlikelidir

pin
Açık tenli kişilerde daha da yaygın görülen cilt benleri (nevüs), genellikle doğal cilt pigmentinin yüksek konsantrasyonu sonucu oluşan zararsız cilt oluşumlarıdır.

Çoğu durumda, benler hiç bir soruna neden olmadan normal yaşam döngüsü boyunca kişinin cildinin normal bir parçasıdır. Bazen ise cilt benleri cilt kanserinin önemli bir işareti olabilir. Bir kanser olup olmadığını değerlendirmek için, cilt benlerin farklı türleri hakkında bilgi edinmek önemlidir.

Genel olarak, bir ben cilt üzerinde çil gibi düz ve açık kahve renkli bir leke olarak başlar. Yaşlandıkça, benin boyutu ve rengi değişebilir, ya da ben kaybolabilir veya düşebilir. Bunlar bir benin yaşam sürecindeki normal değişikliklerdir.

İki çeşit benin hayatın ileriki dönemlerinde sorunlar ortaya çıkarması daha yüksektir: Konjenital nevüs ve displastik nevüs. Konjenital nevüs, doğumda görülen benlerdir. Bu benlerin melanom'a (kanser) dönüşme olasılığı, doğumdan sonra oluşan benlere göre daha fazladır. Bu yüzden önemli değişiklikleri izlemek çok önemlidir. Eğer benin çapı bir kurşun kalemin arkasındaki silginin çapından büyükse ya da melanom'un ABCDE özelliklerinden biriyle benzeşiyorsa, bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

Displastik nevüs; düzensiz şekildeki ve ortalamadan daha büyük (kalem arkası silgiden) benlerdir. Bu benler koyu kahverengi merkezleri ile düzensiz renlerde, daha açık ve düzensiz kenarlı görünürler. Displastik nevüs olan kişilerde 100'den fazla ben vardır ve cilt kanserinin gelişme olasılığı diğer benli kişilere göre daha fazladır. Bir bendeki herhangi bir değişikliği değerlendirebilmek için bir dermatolog tarafından kontrol edilmelidir.

Benlerin büyük çoğunluğu tehlikeli değildir. Eğer bir benin rengi, yüksekliği, boyutu veya şekli ile ilgili değişiklikleri fark ederseniz (bu değişiklikler 30 yaşından sonra ortaya çıkar), bir dermatolog tarafından kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca kaşıntı, kanama, yanma, hassasiyet ve ağrı gibi durumlarda da benleri kontrol ettirmelisiniz.

Aşağıdaki ABCDE yöntemi, benler incelerken uygulanan bir metottur. Bir ben aşağıda listelenen belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, bir dermatolog tarafından derhal kontrol edilmelidir.

  • Asimetri - Benin bir yarısı diğer yarısı ile eşleşmiyorsa
  • Sınır - Bir benin sınır veya kenarları tırtıklı, bulanık ya da düzensiz ise
  • Renk - Bir benin rengi geneli ile aynı değilse ya da rengi koyu siyaha döndüyse
  • Çapı. Bir benin çapı bir kurşun kalem arkasındaki silgiden daha büyükse
  • Evrim. Benin boyutu, şekli veya rengi değişiyorsa

Bir ayna ile cildinizi inceleyebilir veya birisinden yardım alabilirsiniz. Genellikle eller, kollar, göğüs, boyun, yüz ve kulaklar gibi güneşe maruz kalan deri alanlarına özel dikkat etmek gerekir.

Bir ben zamanla değişmez ise, endişe veren küçük bir sebebi vardır. Var olan bir bende herhangi bir değişim işareti görürseniz veya yeni bir beniniz varsa ya da bir beni kozmetik nedenlerle yok etmek istiyorsanız, bir dermatolog ile görüşmeniz lazım.

Cilt kanseri türü olan melanom'un; erkeklerde en sık yerleşim yeri arka bölgeleri ve kadınlarda ise alt bacak bölgesidir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR