İshale Ne İyi Gelir

İshale Ne İyi Gelir

pin
Normalde kolon yediğiniz gıdalardaki sıvıları emer. Eğer gıdalardaki sıvı emilmez ise, sonuç sulu bağırsak hareketi ya da diğer adıyla ishaldir.

Bir dizi hastalık ve durum ishale neden olabilir. İshalin en yaygın nedenleri: virüsler, bakteriler, parazitler, ilaçlar (antibiyotikler), laktoz intoleransı, fruktoz (bazı meyvelerde, bazı içeceklerde ve balda bulunan bir şekerdir), yapay tatlandırıcılar, gıda alerjileri ve diğer sindirim bozukluklarıdır.

Sindirim sistemi bozukluğu olarak sınıflandırılan ishalin temel olarak iki türü bulunmaktadır: Akut ve Kronik. Akut ishal enflamatuar olmayan ishal olarak bilinir ve yaygın olan ishal türüdür. Genelde birkaç gün içinde iyileşir.

Kronik ishal ise 4 haftadan daha uzun süren ve gün içerisinde 3-4 defa gerçekleşen ishal türüdür. Kronik ishal bir hastalığın, enfeksiyonun veya başka bir durumun bir belirtisi olabileceği için bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

İshal olan vücut bir sürü sıvı kaybedeceği gibi sodyum ve potasyum gibi minareleri ve elektrolitleri de kaybeder. İshal belirti ve semptomlarından kurtulmak için evde deneyebileceğiniz yöntemler ise:

  • Bol bol sıvı alın. Günlük en az 8 bardak. Elma veya erik dışındaki meyve sularını da tüketebilirsiniz.
  • Kafein ve alkolden kaçının.
  • Bağırsak hareketlerinin normale dönmesi için yavaş yavaş yarı katı ve düşük lifli gıdalar beslenmenize ekleyin. Kraker, tost, yumurta, pirinç veya tavuk deneyebilirsiniz. Bir kaç gün süt ürünleri (yoğurt hariç), yağlı gıdalar ve yüksek lifli gıdalardan kaçının.
  • Yoğurt kötü bakterileri öldürür ve bağırsaklarda laktik asit üretilmesini sağlayarak daha hızlı iyi hissetmenize yardımcı olur.
  • Ekstra dinlenme vücudunuzun ishalden kurtulmasına yardımcı olabilir.
  • Papatya çayı bağırsak iltihabı tedavisi için iyi bir seçimdir.
  • Nişastalı gıdalar (patates, pirinç, yulaf ezmesi …) ishal tedavisinde tavsiye edilen gıdalardır.
  • Havuç (pişmiş) gibi diğer kök sebzeler mideye ve ishale iyi gelir.
  • Portakal kabuğu çayı sindirime yardımcı olduğuna inanılan bir halk çözümüdür. Bir tenceredeki 1 lt kaynar suya doğranmış portakal kabuğu koyun ve su soğuyana kadar bekletip için.
  • İshal için başka bir halk tedavisi ise çemen otu tohumudur. Su ile 1/2 çay kaşığı çemen otu tohumlarını karıştırın ve için.


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR