İşitme Kaybını Engelleyecek 5 Besin

İşitme Kaybını Engelleyecek 5 Besin

pin
Yaşlanmayla birlikte vücudumuzda ilk etkilenenlerden biri duyma organımızdır. Ama bu sadece bir gecede olmaz. Yavaş yavaş başlar…

Neyse ki, doğru adımlarla işitmenin artırılmasını başlatacak güvenli ve doğal yollar vardır. Burada işitmeyi kontrol altına almak için besin programınıza ekleyebileceğiniz 5 besin vardır.

1.Çinko: Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve prostat sağlığını destekleyen mineral olarak bildiğimiz çinko, aynı zamanda en iyi düzeyde işitmeyi korumak için harika bir yoldur.

Bilimsel bir araştırmaya göre; 2 ay boyunca her gün alınan 50 mg çinkonun kulaklarındaki uğultu veya çınlamayı %82 oranında azalttığı görülmüştür. Bu yaralanma ya da yaşa bağlı işitme kaybı sonucu olabilir.

Başka bir çalışmada ise kanlarında bu mineralden yüksek düzeyde olanların işitme seviyelerinin daha kaliteli olduğu gözlenmiştir.

İstiridye gibi kabuklu deniz ürünleri, yumurta, fındık ve kabak çekirdeği zengin çinko kaynaklı besinlerdendir. Yada takviye olarak eczanelerden alabilirsiniz.

2. Resveratrol: Bu antioksidan kalp sağlığı ve uzun bir hayatı destekler. Ancak şaşırtıcı bir yararı aslında işitmeyi geri getirmeye yardımcı olmasıdır.

Bir çalışmaya göre, 24 saat gürültüye maruz kalan farelerin iç kulaklarındaki COX-2 miktarının azaldığı görülmüştür. COX-2 inflamasyona neden olan ve işitme kaybını sağlayan bir proteindir.

Resveratrol'ü üzümden elde edebilirsiniz. Yada takviye olarak eczanelerden.

3. N-Asetil Sistein (NAC): Egzersizden kaynaklı oksidatif stresi azaltmak, glutatyon düzeylerini doldurmak ve hatta kanser gelişimini önlemektedir. oksidatif stresi koruması işitmeyi kaybetmemek için harika bir yoldur.

Bir bilimsel çalışmada iki hafta boyunca günde 1.200 mg NAC alan deneklerin gürültüden dolayı işitme kaybının azaldığını gösteriyor.

NAC doğal olarak besinlerde oluşmaz, Eğer tavuk veya yoğurt yerseniz, iyi bir miktar sistein alabilirsiniz. Vücudunuz sesteini NAC yapmak için kullanacaktır.

4. Omega-3 yağ asitleri: Omega-3'ler inflamasyon mücadele ve kalp hastalığı önlemeye yardımcı olmaktadırlar. Ancak bu sağlıklı yağların işitme kaybını önlemeye yardımcı olduğu da görülmüştür.

Bir bilimsel çalışmada; 50 yaşın üstü yaklaşık 3.000 kişinin haftada iki porsiyon yağlı balık tüketmelerinin %40 oranında yaşa bağlı işitme kaybı riskini azatlığı görülmüştür.
omega-3'ler iltihapla mücadelenin yanı sıra, beyin ve kulak arasında gönderilen sinyallere yardımcı olmaktadırlar.

Bu yağ asitlerini soğuk su balığı olan somon'dan alabilirsiniz. aynı zamanda takviye olarak eczanelerden. Uzmanlar özellikle krill yağını önermektedirler.Çünkü diğer yağların yardımı olmadan kan- beyin bariyerini geçebilmektedir.

5. A vitamini: Bu vitamin güçlü bir bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda üreme sağlığı ve net görüş için gereklidir. Yaşlandıkça işitme kalitesinde önemli bir rol de oynar.

50 yaşını geçmiş 3000 bin denek üzerinde yapılan bir incelemede, A vitamini takviyesi alan deneklerin %50 oranında işitme kaybı riskinin azaldığı görülmüştür.

Çoğu kişi havucun iyi bir A vitamini kaynağı olduğunu bilmektedir. Ayrıca tatlı patates ve sığır karaciğeri de iyi A vitamini kaynaklarıdır.


Hiç kimse işitme kaybını yaşamak istemez. Ve hiçbirimiz bir işitme cihazı ile sesleri duymak istemeyiz. Günlük rutin bu doğal besinleri diyetlerinize ekleyerek işitme kaybının önüne geçebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR