Kalp İle İlgili Sol Kol Ağrısı

Kalp İle İlgili Sol Kol Ağrısı

pin
Sol koldaki ağrının nedenleri kas çekilmelerinden kalp krizine kadar bir çok durumun belirtilerinden biri olabilir. Ağrıya sebep olan durumun potansiyel olarak ciddiyetini belirlemek her zaman mümkün olmasa da, bir kaç ayırt edici özellik farkı ayırt etmeye yardımcı olabilir.

Sol kol ağrısı ile birlikte göğüs ağrısı

Göğüsteki ağrı, basınç, sıkışma ya da ağırlık hissine sol kol ağrısı da eşlik ediyor ise çoğu durumda acil tıbbi müdahale gerektirir. Çünkü nedenin ciddi bir durumun semptomatik belirtisi olup olmadığını değerlendirmek için uzman kontrolü gerekir.

Sol kol ağrısı ile birlikte başka belirtiler

Kalp ile ilgili belirtiler bazen kesin ve net değildir. Ciddi kalp hastalığı olan bazı insanlarda göğüs rahatsızlıkları hiç görülmeyebilir. Göğüs ağrısının eşlik etmediği veya başka semptomların eşlik ettiği sol kol ağrıları da bir kalp krizi belirtisi olabilir. Bazen nefes darlığı, bulantı, hazımsızlık, baş dönmesi, alışılmadık terleme, kalp çarpıntısı ya da alışılmadık kalp atış hızı gibi daha belirsiz belirtiler ortaya çıkar. Sol kol ağrısına bu belirtilerden herhangi biri eşlik ederse, bu bir kalp problemi olasılığını göstermektedir. Kalp krizi belirtilerine buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

Tekrarlanabilir kol ağrıları

Ağrılı bölgenin hareketi veya itilmesi sonucu sol kolda ağrı oluşuyor ise, bu durumun tipik olarak kalp ile ilgili olması düşük bir olasılıktır. Bazen ağırlık kaldırma veya taşıma gibi basit aktivitelerde koldaki kas veya eklemlerde bir gerginlik veya inflamasyona neden olabilir. Bu yaralanma tipleri ile ilişkili sol kol ağrıları genellikle sadece söz konusu alanın basit manevraları ile hissedilirler. Bazen de kol ağrısına boyundaki bir sinir sıkışması neden olabilir ve ağrı boyun bölgesi hareket ettiğinde ortaya çıkabilir. Kalp ile ilgili kol ağrıları tipik olarak kol hareketi sonucunda oluşmazlar.

Kalıcı Ağrı

Sol kol ağrısı uzun süre devam ederse, kalp ile ilgili bir sorundan kaynaklanma olasılığı düşüktür. Rotator manşet tendinit ve artrit gibi durumlar aylar hatta yıllarca devam edebilir. Özellikle kol ya da boyun bölgesinin hareketi sonucu kaynaklanan yıldırım hızlı ve keskin kol ağrılarının kalp hastalığı ile ilişki olasılığı azdır.

Uyarılar

Sol kolunuzda uyuşma veya karıncalaşma hissediyorsanız, buraya tıklayarak nedenlerine bakabilirsiniz.

Sol kol ağrısı aktivite ve dinlenme sonucu kötüleşiyor ise acil tıbbi yardım almanız gerekir. Örneğin televizyon izlerken aniden ortaya çıkan kol ağrısı dengesiz bir kalp rahatsızlığı nedeniyle oluşabilir. Kol ağrısına göğüs ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi, nefes darlığı, olağan dışı terleme, karında şişkinlik, öksürük veya hırıltı gibi herhangi bir kombinasyon eşlik ediyorsa, derhal tıbbi yardım isteyin.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR