Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir

pin
Tüm kalp krizlerinin belirtileri televizyonda veya filmlerde gösterildiği gibi göğüs ağrısı şeklinde aniden başlamaz.

Kalp krizi belirtileri kişiden kişiye değişebilir. Eğer kalp krizi geçiriyorsanız sizdeki belirtiler başka birinin geçirdiği kalp krizi belirtileri ile aynı olmayabilir. Bazen kalp krizi belirtiler aniden bazense belirtiler saatlerce, günlerce ve haftalarca sürebilir.

Önemli olan en yaygın belirtileri bilmek ve bu gerçekleri hatırlamaktır:

  • Kalp krizi yavaş yavaş başlar ve sadece hafif ağrı veya rahatsızlığa neden olabilir. Belirtileri hafif ya da daha yoğun ve ani olabilir.
  • Yüksek kan şekeri (şeker hastalığı) olan hastalarda hiçbir belirti yoktur ya da çok hafif belirti olabilir.
  • En sık görülen belirti hem erkeklerde hem de kadınlarda, göğüs ağrısı ya da rahatsızlık hissidir.
  • Kadınlarda nefes darlığı, bulantı veya kusma, alışılmadık yorgunluk (bazen günlerce), sırt ağrısı, omuz ağrısı ve çene ağrısı gibi belirtiler görülebilir.
  • Bazı insanlarda hiçbir belirti yoktur. Herhangi bir belirti olmadan ya da çok hafif belirtiler ile ortaya çıkan kalp krizine sessiz kalp krizi denir.

Kadın ve Erkeklerde kalp krizinin en sık görülen belirtileri:

Göğüs ağrısı ya da rahatsızlık. Çoğu kalp krizi göğüs merkezinde veya göğüsün sol tarafındaki rahatsızlıkları içerir. Rahatsızlık genellikle bir kaç dakika sürer ve gider ve geri gelir. Bu rahatsızlık hissi basınç, sıkma, dolgunluk ve ağrı gibidir. Ayrıca mide ekşimesi veya hazımsızlık da hissedebilirsiniz. Bu his hafif ya da şiddetli olabilir. Göğüs ağrısı ve rahatsızlık geçmiyor ve değişiyorsa (daha sık oluyor yada dinlenirken tekrarlanıyorsa) bu durum kalp krizi belirtisi olabilir. Tüm göğüs ağrıları bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Üst vücut rahatsızlığı. Bir veya her iki kolda, sırt, omuz, boyun, çene, ya da midenin üst kısmında (göbek yukarısı) ağrı veya rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ağrının hareket ettiğini hissedersiniz (göğüsten kola geçmesi gibi).

Nefes darlığı. Sadece nefes darlığı belirtisi olabilir veya daha önce ya da göğüs ağrısı ile birlikte oluşabilir. Dinleniyorken veya fiziksel aktivite yaptığınızda oluşabilir.

Soğuk ter içinde kalmak ve titremek

(kadınlar) Gün boyunca veya günlerce sebepsiz alışılmadık yorgunluk hissetmek

Bulantı ve kusma

Sersemlik veya ani baş dönmesi

Hasta hissetmek veya hasta olmak

Anksiyetenin ağır basması ( panik atak hali)

Öksürme

HırıldamakHerhangi bir anda, yeni belirtiler yada belirtilerdeki değişikliklerin ortaya çıkması (örneğin, belirtilerin daha güçlü olması ya da normalden daha uzun sürmesi)

Anjina (kalbe gelen kan miktarının azalması sonucu göğüste oluşan ağrı) belirtileri kalp krizi belirtileriyle benzer olabilir. Anjin koroner kalp hastalığı olan kişilerde görülür. Genellikle sadece birkaç dakika sürer ve dinlenme ile geçer.

Kalp krizinde erken tedavi kalp krizini veya kalp kaslarındaki hasarı sınırlayabilir. kalp krizinin ilk belirtilerinde hızlı hareket etmeniz ve ilk yardım almanız hayatınızı kurtarabilir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR