Kalsiyum ve D Vitamininin Çocukların Gelişimi Üzerindeki Faydaları

Kalsiyum ve D Vitamininin Çocukların Gelişimi Üzerindeki Faydaları

pin
Yediğimiz şeyler, vücudumuzu sağlıklı tutmak için çok çeşitli mineraller, vitaminler ve diğer besin maddeleri barındırıyor. Bunların arasında belirli olarak, kalsiyum ve D vitamini özellikle güçlü kemikler için oldukça önemli.

Kalsiyum kalp, kas ve sinir fonksiyonlarının doğru sürdürülmesi için gereklidir. Kan pıhtılaşmasına da doğrudan bir etkisi vardır. Yetersiz kalsiyum alımı, belirgin olarak osteoporoz oluşumuna katkıda bulunur. Yetersiz kalsiyumun alan kişilerde kemik kırılması oranı daha yüksektir.

Çocuklar için D vitamini kemik büyümesi ve gelişimi için önemlidir ve D vitamini, vücuttaki kalsiyumun emilmesine yardımcı olur.

D vitamini eksikliği "raşitizm"e sebep olabilir. D vitamini eksikliğinin yol açtığı diğer hastalıkları ise şu şekilde sıralamak mümkün: Kalp hastalıkları, bazı kanser türleri, osteoporoz ve diyabet.

Anne karnında gelişmekte olan bebekler de D vitaminine ihtiyaç duyarlar. Anne bu dönemde yeterli kalsiyumu almazsa, bebekte "neonatal hypocalcaemia" görülebilir ve bu durum çocuklukta raşitizme sebep olabilir.

Güneş ışığının vücutta D vitamini oluşumuna yardımcı olduğunu ve D vitamininin %80'ini bu yolla aldığımızı biliyor muydunuz?

Ancak bu bilgi aşırı güneş yanmalarına karşı alacağınız önlemleri azaltmasın. Her şeyde olduğu gibi bu konuda da dengeli olmak, güneş ışığına da makul süreler içinde maruz kalmakçok çok önemli, özellikle cilt kanserine karşı korunmak için!Bebeklerin D vitamini depoları hamilelik süresince dolmaya başlar, doğumla birlikte gün ışığına ya da güçlendirilmiş mamalarla alınana kadar düşmeye başlar.

Anne sütünün D vitamini için zengin bir kaynak olmadığını hatırlatalım. Anneler emzirme sırasında D vitaminine yeterince sahip değilse, bebeğin de bu vitamini alması güçleşir. D vitamini eksikliği, anne ve çocuk için önlem alınması gereken önemli bir konudur.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR