Kolesterolü Düşüren Gıdalar

Kolesterolü Düşüren Gıdalar

pin
Diyet kolesterolü düşürmede önemli bir rol oynayabilir. İşte kolesterolü düşüren ve kalbi koruyan gıdalar:

Yulaf ezmesi, yulaf kepeği ve lifli gıdalar

Yulaf ezmesi "kötü" kolesterol ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) azaltan çözülebilir lif içerir. Çözünebilir lif aynı zamanda fasulye, elma, armut, arpa ve kuru erik gibi gıdalarda bulunur.

Çözünebilir lif kan dolaşımındaki kolesterol emilimini azaltır. 5 ila 10 gram çözünür lif ya da daha fazlası günlük kötü kolesterolü azaltır.

Balık ve omega-3 yağ asitleri

Omega-3 yağ asitleri ve yüksek seviyede olan yağlı balık yemek, kan basıncı ve kan pıhtısı riskini azaltır. Balık yağı ya da omega-3 yağ asitleri kalp krizine bağlı ani ölüm riskini de azaltır. Hafta da en az iki porsiyon balık yenmesi önerilmektedir.

Balıklarda Omega-3 yağ asitleri en yüksek seviyede:

  • Uskumru
  • Göl alabalığı
  • Ringa
  • Sardalya
  • Kızıl orkinos
  • Somon
  • Pisi balığı (kalkana benzer yassı balık)

Eğer balık sevmiyorsanız, keten tohumu veya kanola yağı gibi besinlerden omega-3 yağ asitleri alabilirsiniz.

Ceviz, badem ve diğer kuruyemişler

Ceviz, badem ve diğer kuruyemişler kan kolesterolünü düşürebilir. Çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengindirler, ayrıca ceviz kan damarlarını sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Günlük bir avuç (42.5 gram) badem, fındık, yer fıstığı, ceviz, çam fıstığı ve fıstık yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir. Sadece yediklerinizin tuzlanmış veya şeker ile kaplı olmadığından emin olun. Bütün kabuklu kuruyemişler yüksek kaloridir, bu yüzden kilo almamaya dikkat edin.

Zeytinyağı

Zeytinyağı antioksidanların güçlü bir karışımını içerir ve "kötü" (LDL) kolesterolü düşürürler.

Kalp sağlıklı için günlük 2 yemek kaşığı (23 gram) zeytinyağını beslenme şeklinize göre tüketin. Zeytinyağında kalori yüksektir, bu nedenle önerilen miktardan daha fazlasını tüketmeyin. Eğer sızma zeytinyağını tercih ederseniz kolesterol düşürücü etkisi daha fazladır.

Bitkisel sterol veya stanol eklenmiş gıdalar

Sterol veya stanol ile güçlendirilmiş gıdalar kolesterol emiliminin engellenmesine yardımcı olurlar.

Margarinler, portakal suyu ve katma bitki sterolleri ile yoğurtlu içecekler yüzde 10'dan fazla kötü kolesterolü azaltmaya yardımcı olabilir.

Beslenmedeki uymanız gereken diğer değişiklikler

Doymuş yağlardan (ette) ve trans yağlardan(kurabiye, kek, bazı margarinlerde…) kolesterol düzeylerini arttırırlar. Egzersiz, sigarayı bırakma ve sağlıklı bir kiloyu korumak düşük kolesterol seviyesini korumanızda size yardımcı olurlar.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR