Lavanta Esansiyel Yağının Sağlığa Faydaları

Lavanta Esansiyel Yağının Sağlığa Faydaları

pin
Lavanta esansiyel yağının vücut ve zihin üzerinde sakinleştirici, yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkileri vardır. Lavanta yağı da antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri sahiptir.

Bazı bilimsel çalışmalar lavanta esansiyel yağının anksiyete, depresyon ve uykusuzluk tedavisinde kullanılabileceğini göstermektedir.

Lavantanın sağlığa yararlarına daha yakından bir göz atalım.

Uyku:

Eğer uykusuzluktan muzdarip iseniz lavanta esansiyel yağından birkaç damla yastığa koyarak deneyin. Lavanta esansiyel yağı uykuya neden olur ve aynı zamanda beden ve zihini rahatlatır.

Ağrı kesici:

Lavanta esansiyel yağı gergin kaslar, kas ağrıları, burkulma ve sırt ağrısı tedavisinde kullanılabilir. Bu yağ ile masaj da eklemlerdeki ağrıyı gidermeye yardımcı olur.

Akne:

Lavanta esansiyel yağı akne tedavisinde faydalıdır. Çünkü enfeksiyona neden olan bakterileri önlemeye, aşırı sebum atılımını düzenlemeye ve yara işaretlerini azaltmaya yardımcı olur.

Solunum bozuklukları:

Lavanta yağı boğaz enfeksiyonları, grip, öksürük, soğuk algınlığı, sinüs ve bademcik iltihabını tedavi etmek için kullanılabilir. Bunun yanı sıra, antibakteriyel özelliklere ile solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşır.

Saç bakımı:

Lavanta esansiyel yağı saç biti tedavisinde kullanılabilir. Bunun yanı sıra, saç dökülmesi tedavisinde saç köklerini stimüle ederek saç büyümesini teşvik eder.

Sindirim:

Lavanta yağı mide suyu ve safra üretimini uyararak hazımsızlık, mide ağrısı, şişkinlik ve ishalin önlenmesine yardımcı olur.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR