Mesanede (İdrar Kesesi) Basınç Hissinin Nedenleri ve Tedavisi

Mesanede (İdrar Kesesi) Basınç Hissinin Nedenleri ve Tedavisi

pin
Mesanede basınç hissi birçok olası nedenleri ile rahatsız edici bir durumdur. Neyse ki, mesane üzerindeki baskıyı önlemek veya tedavisinde yardımcı olabilecek çok basit bazı ev tedavileri mevcuttur.

Bu etkili sorunun nasıl tedavi edileceğini bilebilmek için mesane üzerindeki basıncın nedenini belirlemek önemlidir. Mesane üzerindeki baskıya çok farklı hastalıklar veya düzensizlikler neden olabilir.

Mesane üzerindeki baskı veya basıncın nedenleri şunlar olabilir:

1. Sistit

Muhtemelen mesane basıncının en yaygın nedeni sistit veya mesane iltihabıdır. Buna
genellikle idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakteriler sebep olur. Enfeksiyon böbreklere doğru hareket ederek basınç hissi oluşturur. Doktorunuz sistit tedavisi için antibiyotik reçete edecektir.

2. Prostatit

Prostatit erkeklerde prostat bezinin bir enfeksiyonudur. Prostat bezi aynı zamanda enfeksiyon bulgusu olmadan da iltihaplı olabilir. Bu bez mesanenin altında yer almaktadır ve iltihaplı hale geldiğinde mesane de etkilenebilir. Bu hastalık antibiyotik ve/veya düzenli masaj ile yönetilmektedir.

3. Uterus miyomları

Uterus miyomları mesane üzerindeki baskının nedeni olabilir. Fibroidler (miyomlar) bir dizi yolla tedavi edilebilir. Doktorunuz ilk olarak hormon tedavisi deneyebilir. Eğer miyomlar gitmiyor ve mesane üzerindeki baskı devam ediyor ise cerrahi yöntem tercih edilebilir.

4. Yumurtalık kanseri

Yumurtalık veya rahim kanseri mesane üzerindeki basıncın nedeni olabilir.

5. İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu mesane üzerindeki basıncın en yaygın nedenlerinden biridir. Belirtileri idrar yapma ihtiyacı isteyip de tamamen mesaneyi boşaltmamayı içerebilir. Buda mesanede basınç ve ağrıya neden olur. Tedavisi genellikle antibiyotik ile yapılmaktadır.

6. Mesane kanseri

Mesane kanseri genellikle mesane astarında başlar. Mesane ağrısı ve basınç kanlı idrar ve alt sırt ağrısına neden olabilir.

7. Diğer nedenler

Mesanedeki şişlikler, büyüyen tümsekler ve kadınlarda rahim hücrelerinin büyümesi (endometriozis) gibi diğer olası nedenlerde mesane üzerindeki baskının nedenlerinden olabilir.

Mesane (İdrar Kesesi) basıncı için çözümler:

Tıbbi tedavilere ek olarak aşağıdakileri de deneyebilirsiniz:

  • Kızılcık suyu içerek,
  • Günlük su tüketiminizi artırarak,
  • Alkol, kafein ve narenciye içecekleri tüketiminiz azaltarak veya uzak durarak,
  • Alt karın üzerinde bir ısıtma pedi ya da nemli sıcak kompres uygulayarak,
  • Asetaminofen, aspirin ve ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesici ilaçlar mesane üzerindeki basıncın hafifletmesine yardımcı olabilir,
  • Cinsel ilişkiden sonra genital bölgeyi temizleyin,
  • Idrara çıkma hissini tutmayın,
  • Sıcak su dolu bir küvet bakteriler için mükemmel bir üreme alanıdır. Küvetsiz duş almaya çalışın,Rahat, gevşek ve pamuklu iç çamaşırları üretra yakınındaki bakteri oluşumuna engel olur,


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR