Migrenin Çeşitleri ve Belirtileri Nelerdir

Migrenin Çeşitleri ve Belirtileri Nelerdir

pin
Migren şiddetli baş ağrısının tekrarlayan atakları ile karakterize bir hastalıktır. Migren baş ağrısı genellikle başın sadece bir tarafında zonklama veya ağrıya neden olur. Bu baş ağrısı genellikle bulantı, kusma, ışığa ve sese aşırı duyarlılık ile ilişkilidir. Migren ağrıları genellikle dört saat ile üç gün arası sürer.

Migren Çeşitleri:

Genel Migren (Aurasız migren): Migrenin en yaygın türüdür ve hastaların yaklaşık %80'inde görülür. Yorgunluk, ruh hali değişiklikleri, anksiyete ve zihinsel bulanıklık en sık belirtileridir.

Klasik Migren (Auralı migren): hastalarının yaklaşık %20'sinde görülürü. Görsel ya da diğer duyusal belirtiler genellikle baş ağrısından önce meydana gelir. Aynı zamanda baş ağrısı sırasında veya sonrasında da ortaya çıkabilir. En sık belirtileri yanıp sönen ışıklar, zikzak çizgiler, kör noktalardır. Ayrıca auralı migren olan kişilerde zorlukla konuşma, kulaklarda çınlama, tuhaf bir koku koklama hissi veya ağızda garip bir tat alma hissi , kol ve ayaklarda uyuşma ya da karıncalanma duyguları da olabilir.

Menstrual Migren (Adet migreni): Bu migren türü kadının adet döngüsü sırasında östrojen seviyelerindeki dalgalanma ile ilgilidir. Belirtileri adet kanamaları döneminde baş ağrısının oluşmasıdır.

Abdominal Migren: Abdominal migrende şiddetli karın ağrısı, bulantı ve kusma belirtileri görülür. Genellikle ailede migren öyküsü olan çocuklarda görülür ve 72 saate kadar etkisi sürebilmektedir.

Retinal Migren: Göz migreni olarak da bilinen retinal migren bir saat ya da daha az sürebilir. Geçici olarak kısmen veya tamamen görme kaybını içerir.

Ailesel Hemiplejik Migren: Kromozomların neden olduğu çok nadir görülen kalıtsal bir durumdur. Hemiplejik migrende vücudun bir tarafında geçici motor paralizi olabilir veya baş ağrısının tetiklediği uyuşma olabilir.

Baziler Arter Migren: genellikle başın arkasında bir baş ağrısı olarak kendini göstermektedir Baş dönmesi, konfüzyon, konuşma problemleri, işitme değişiklikleri ve görme bozukluklarını içeren aura ile ilişkili bir durumdur. Genellikle hormonal değişikliklerle ilgilidir ve en sık genç erişkinleri etkiler.

Oftalmoplejik Migren: Bu acil tedavi gerektiren nadir görülen bir migren türüdür. Hastalar, göz hareketi için gerekli sinirlerde kısmi veya tam felç gelişir.

Status Migrainosus: 72 saat süren, son derece şiddetli baş ağrısı ile karakterize nadir görülen bir durumdur.

Dönüştürülmüş ya da kronik migren: Bu kronik günlük baş ağrısı şeklidir. Zamanla migren, bazen şiddetli migren belirtileri ile sürekli bir arka plan baş ağrısı oluşmasına neden olur. Bazen tansiyon tipi baş ağrısı veya yandaş migren olarakta adlandırılır ve tedavi edilmesi zordur.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR