Mor Tırnak Yatakları: Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

Mor Tırnak Yatakları: Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

pin
Mor veya mavimsi tırak parmak tırnakları renngi bir çok sayıda sağlık sorununun bir belirtisi olabilir. Sağlıklı tırnaklar pembedir. Ancak bazı hastalıklar tırnaklarda farklı renklerin, özelliklerin veya işaretlerin görünmesine neden olur.

Mavimtırak ve Mor tırnak yataklarının nedenleri ne olabilir?

Zayıf kan dolaşımı mor tırnaklarını nedeni olabilir. Tırnaklar mor ve karıncalanma da var ise, bunun nedeni yeterli kan alamadığından olabilir. Bol miktarda oksijen içeren kan rengi parlaktır. Eğer kan rengi koyu ise yeterli oksijene sahip değildir.

Eğer sigara içiyorsanız, tırnaklarınız mor olabilir. Çünkü vücut oksijensiz kalır ve tırnaklarınızda bundan etkilenir.

Sadece bir parmak tırnağınızın renginde değişim söz konusu ise, tırnak altındaki kan damarlarının kırılması veya bir yaralanma sebep olmuş olabilir. Bu tarz yaralanmalar olması gerektiği şekildeki kan akışını bozar. Böyle bir durumda şiddetli bir ağrıda oluşmuş ise bir doktora başvurmalısınız.

Anemik olan herkes de yani kanında düşük demir seviyeleri olan kişiler de, tırnak mor olabilir. Çünkü kanda olması gerektiği kadar yeterli oksijen olmaz. Böyle bir durumda her sabah demir ve C vitamini takviyesi alınması duruma yardımcı olabilir.

Belirli bir vitamin eksikliği de (özellikle kadınlarda) morumsu tırnakların nedeni olabilir.

Anksiyeteden muzdarip insanların tırnaklarında da renk değişikliği görülmektedir.

Ayrıca morumsu tırnaklar Raynauds hastalığının (el ve ayaklarda kan damarları ile ilgili bir hastalık) bir işareti de olabilir.

Soğuk da tırnakları morartabilir.

Mor tırnak yatakları için kişisel bakım ip uçları

Parmaklarınızda karıncalanma veya renginde değişim söz konusu ise, ısı uygulayabilir veya kan dolaşımını artırmak için masaj yapabilirsiniz.

Kan dolaşımını artırmak için başka bir yol ise, gün boyunca küçük bir lastik topu avucunuzun içinde sıkabilirsiniz.

Egzersizler ve kan akışını artıracak bitkisel takviyeler (Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı arnavut biberi karıştırın ve için) kan dolaşımını artırarak mor tırnakların önlenmesine yardımcı olabilir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR