Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürüğe Ne İyi Gelir

pin
Virüsler, bakteriler, toz, polen veya diğer maddeler boğaz ve akciğerler arasındaki hava yollarındaki sinir uçlarını tahriş ettiğinde öksürük oluşur. Öksürük vücudun pasajları temizlemeye çalışma yollarından biridir.

Kronik öksürük ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi, öksürük çoğu insan için başka bir sağlık sorunundan daha sıkıntılı bir durumdur. Göğüs ağrısı, bitkinlik ve tutamama gibi yan etkiler öksürüğe eşlik edebilir. Daha eziyetlisi ise sesiz ortamlarda öksürüğü tutamama sorunu ve öksürükle birlikte mikropların yayılma faktörüdür.

Birçok kişi reçetesiz ilaçlar ile öksürüğe tedavi ararken, uzmanlara göre bunların çoğu para israfıdır. Harvard Üniversitesinin bir raporuna göre, " reçetesiz ilaçlardaki etken maddeler öksürük için etkisizdir."

Öksürüğü gidermek için doğal evde yapabileceğiniz metotlar veya kullanabileceğiniz bitkisel çözümler ise:

1. Ev yapımı ballı öksürük şurubu

Balın öksürük ve boğaz ağrısı tedavisinde etkili olabileceği ile ilgili bilimsel kanıtlar mevcuttur. Doğal olarak tüketerek ya da ekstra yararları için hindistan cevizi yağı ve limon suyu ile balı karıştırıp kullanabilirsiniz.

2. Öksürük için kekik çayı

Almanya'da kekik öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit ve boğmaca gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilen onaylı bir yöntemidir. İki çay kaşığı ezilmiş kekik yapraklarını kaynar sulu bir bardakta 10 dak boyunca demletin. Biraz bal ve limon ekleyerek hem lezzetlenmesini hem de ekstra güç vermesini sağlayabilirsiniz.

3. Öksürük için karabiber ve ballı çay

Biberin dolaşım ve mukus akışını uyarması ve balın doğal bir öksürük giderici olmasından dolayı ıslak öksürük için, karabiberli ballı tedaviyi deneyebilirsiniz. Bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber ile iki çorba kaşığı balı bir kupaya ekleyip, kaynar su ile doldurun. Kapağını kapatın ve 15 dakika demlenmesi için bekleyin.

4. Öksürük için meyankökü

Meyan kökü aromasında meyan şeker kaynağı içermesinden dolayı öksürük tedavisinde kullanılabilecek yöntemlerden başka bir tanesidir. Meyan kökü iltihaplı ve tahriş olmuş boğazları yatıştırmaya, hafifletmeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir. Bir dilim meyan kökünü (yaklaşık 30 gr) 1 lt kaynar suda 24 saat boyunca bekletin ve için.

5. Öksürük tedavisi için zencefil

Eskiden beri tıbbı özelikleri için kullanılan zencefil antihistaminik ve dekonjestan yetenekleri ile soğuk algınlığı ve grip semptomlarını tedavi etmek için kullanılan doğal yöntemlerden bir tanesidir. Bir tencereye üç bardak su ile 12 dilim taze zencefil ekleyerek zencefil çayı yapabilirsiniz. 20 dakika kaynatın ve ocaktan alıp süzün. 1kaşık bal ve limon sıkıp içebilirsiniz.

6. Öksürük için bol sıvı tüketmek

Sıvılar geniz akıntısı içinde mukusun dışarı çıkmasına ve zarların nemlenmesini sağlayarak öksürüğün azaltılmasına yardımcı olur.

7. Öksürük için sıcak duş

Sıcak su buharı solunum yollarını yatıştırmaya, boğaz ve akciğerlerdeki sinüs tıkanıklığı ile balgamları gevşetmeye yardımcı olur. Kuru öksürük için bol bol sıvı tüketmeye çalışın.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR