Romatoid Artrit için Doğal Tedavi Yöntemleri

Romatoid Artrit için Doğal Tedavi Yöntemleri

pin
Romatoid artrit genellikle el ve ayaklardaki küçük eklemleri etkileyen kronik inflamatuar hastalığıdır. Romatoid artrit eklemlerin astarını etkileyerek ağrılı bir şişliğe ve sonunda kemik erozyonu ve eklem deformitesine neden olur.

Bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi vücut dokularına saldırması sonucu otoimmün bozukluk olan romatoid artrit oluşur. Eklem problemlerine ilave olarak, romatoid arterit bazen vücudun diğer organlarını etkiler: Cilt, göz, akciğer ve kan damarları gibi.

Romatoid artrit her yaşta ortaya çıkabilir. Genellikle 40 yaşından sonraki bayanlarda yaygındır.

Romatoid artritin belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

  • Hassas, sıcak, şişmiş eklemler
  • Saatlerce sürebilen bir sabah tutukluğu
  • Kollarda cildin altındaki dokudan çıkan tümsekler (romatoid nodüller)
  • Yorgunluk, ateş ve kilo kaybı

Ne yazık ki bugüne kadar eklem iltihabı rahatsızlık belirtilerini çözebilen küratif bir tedavi tıpda yoktur. Alternatif tıp modern tıbbın yerini alamasa da, komplikasyon riskini en aza indirmek için ilaç dozunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Peki romatoid artrit için doğal tedavi seçenekleri neler olabilir?

1. Takviyeler almak

Folik asit kırmızı kan hücrelerinin üretiminden sorumlu olan bir B vitaminidir. Eğer metotreksat alıyorsanız, ilacın yan etkilerini azaltmak için folik asit almanız önerilecektir.

Prednizon gibi kortikosteroidler kemik kaybına neden olabilirler. Eğer inflamatuar atakların sıklığını en aza indirmek için steroid alıyor iseniz, kemik sağlığını ve metabolizmayı korumak için kalsiyum ve D vitamini takviyeleri almanız gerekir. Ne kadar almanız gerektiğini bir doktora danışmanız gerekir.

Romatoid artrit (RA) ağrısı olan bazı kişilerin balık yağı ve gama-linoleik asit kullanmaları ile ağrı kesiciye olan ihtiyaçlarının azaldığı vurgulanmakta. Ayrıca çuha çiçeği yağı, hodan tohumu yağı ya da siyah frenk üzümü de kullanabilisiniz.

2. Sıcak veya soğuk kompres uygulamak

Sıcak ve soğuk tedavileri romatoid artrit semptomlarını azaltmak için birçok doktor tarafından önerilmektedir. Sıcak kompres kanı teşvik edecek ve kasları rahatlatacaktır. Bir serin kompres veya buz paketi kompresi de şişme ve ağrıyı azaltmak için etkilenen alanda kullanılabilir.

Bu kompres yöntemlerini aşırı olarak uygulamamalısınız. 15 dakikalık bir kompresten sonra 30 dakika boşluk bırakmalısınız. Ayrıca sıcak nemli bir havlu veya ıslak ısıtma yastığı ısı tedavisinde etkin olarak kullanılabilir.

3. Egzersiz yapmak

Egzersizleri bazı türleri RA hastaları için güvenliği kanıtlanmıştır. RA olan kişiler tarafından yapılabilir egzersiz türleri germe, güçlendirme ve aerobik (yürüyüş, bisiklet, yüzme, yoga vb ) egzersizleri içermelidir.

4. Akupunktur deneyin

Akupunktur vücudun belirli basınç noktalarını uyaran etkili bir antik tedavi seçeneğidir. Eğer iğne veya prosedür ile ilgili bir korkunuz yoksa, akupunkturun hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

5. Masaj yaptırın

Masaj ağrının yoğunluğuna bağlı olarak faydalı olabilir. Masaj yaptıracaksanız randevu almadan önce terapistin romatoid artrit hastaları deneyimine sahip olduğundan emin olun.

6. Kendinizi rahatlatın

Yeterli ve dinlendirici bir uyku (en az 8 saat) her gece almaya çalışın. Geceleri yeterli uyku alamadıysanız, öğleden sonra 2 saatlik şekerleme yapabilirsiniz. Derin nefes ve gevşeme egzersizleri rahatlamanıza yardımcı olur.

7. Beslenmenize dikkat edin

Uzmanlar işlenmiş gıdaların inflamasyonu tırmandırdığını düşünmektedirler. İşlenmiş gıdalardan uzak durun. Sebzeler, baharatlar, zeytinyağı, kepekli tahıllar, taze organik meyve, doğal su balıkları, organik fasulye ve doğal otları içeren zengin bir diyet iltihabik hastalıklar ile yaşayan hastaların sağlığı üzerinde mükemmel etkiler yapabilir. Eğer RA'dan muzdarip iseniz kırmızı et, işlenmiş un, aşırı şeker ve doymuş yağları tüketmeniz tavsiye edilmez.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR