Saç Ağarmasının ve Gri Saçların Nedenleri

Saç Ağarmasının ve Gri Saçların Nedenleri

pin
Saçların ağarması, beyazlaşması ve grileşmesi çoğunlukla fizyolojik yaşlanma belirtisi olarak kabul edilir. Bu durum aşamalı bir süreçtir ve gelişmesi zaman alır. Saçın yaşa bağlı ağarması kaçınılmaz bir süreçtir.

Ancak, bazı insanlarda saçların ağarmasında yaş klasik bir belirleyici değildir. Orta yaştaki kişilerde veya ergenlerde erken saç ağarması gelişebilir. Erken başlangıçlı ağarmalar ve grilerin arkasındaki neden genetik veya beslenme dengesizlikleri ya da sağlıkla ilgili sorunlar olabilir.

Yaş

Gri saç yaşlanma ile ilişkili doğal bir süreçtir. Saçların renginden sorumlu olan pigment saç kökündeki bir hücreden gelir. Bu hücreler önemli miktarlarda melanin (koyu pigment) üretilmesi için genetik olarak programlanır. Zamanla üretim kapasitesi azalır. Üretim kapasitesi ya da melaninin toplam miktarındaki azalma saç ağarmasına neden olur. Kırmızı, kahverengi ve siyah saç melanin bakımından zengindir. Gri saçta az miktarda melanin bulunur ve beyaz saç melanin içermez.

Saçların erken ağarması veya grileşmesi

Bu durumun arkasında yatan neden melanin üretiminden sorumlu olan hücrelerin durmasıdır. Saçların erken ağarmasının nedenleri alopesi areata, herhangi bir tiroid bozukluğu, B12 vitamin eksikliği, anemi veya vitiligo ile ilgili olabilir. Bu sorunun değerlendirilmesi için doktorunuza danışmanız gerekir.

Poliosis

Eğer saçlarda gri bir yama veya beyaz renkte bir çizgi ile karşılaşırsanız, bu durum poliosis olarak adlandırılmaktadır. Bu durum doğuştan olabileceği gibi sonradanda gelişebilir. Bazı durumlarda vücudun bağışıklık sistemi yanlışlıkla belli bir alanda melanin üreten hücreleri siler. Beslenme eksiklikleri ve sinüs sorunları gibi kronik alerjilerde saçların erken ağarmasına yol açabilir. Bütün bu durumlarda beyazlayan veya grileşen saçları kontrol edebilmek için altta yatan tıbbi durumunun düzeltilmesi gerekir. Ayrıca saçların grileşmesini veya beyazlaşmasını önlemek için antioksidanların alımını artırmalısınız.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR