Sağ Arka Taraf Sırt Ağrısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Arka Taraf Sırt Ağrısı: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

pin
Çoğu yetişkin hayatlarında en az bir kez bel ağrısı ile yüzleşirler. Sağ arka taraftaki sırt ağrısı çok yaygındır ve genellikle kaslar gergin olduğunda tetiklenir.

Kas zorlanmasına ek olarak, sağ taraftaki sırt ağrısının ciddi tıbbi nedenleri de olabilir.

Sağ Arka Taraf Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sağ yan taraf sırt ağrısı özel bir durum (akut) ya da tutarlı bir bazda (kronik) oluşabilir. Akut ağrı genellikle keskin, yoğun ve ani bir başlangıçlıdır. Kronik ağrı ise uzun bir süre boyunca devam eder ve akut sırt ağrısı kadarda incitici olmayabilir. Ancak zamanla kişinin yaşam kalitesini etkilemeye başlar. Sağ arka taraftaki bel ağrısının nedenleri şunlar olabilir:


1. İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yollarındaki bir enfeksiyon vücudun sağ tarafındaki sırt ağrısının yaygın nedenlerinden biridir. Yılda milyonlarca insanı etkileyen bu enfeksiyonlar mesane, üreterler, böbrekler ve idrar yolunda alazlanmaktadırlar. İdrar yolu enfeksiyonlarının belirtileri sırt ağrısı bir tarafa şunları da içerebilir: idrar yaparken yanma, artan idrar dürtüsü, azalan idrar çıkış miktarı, hafif hastalık veya yorgunluk hissi. Bazı kişilerde ise idrar yolu enfeksiyonları pembe veya kırmızımsı bulutlu idrara neden olur. İdrar yolu enfeksiyonlarının belirtileri ve tedavileri ile ilgili bu yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Kanat Kemiği (Skapula) Kırıkları

Skapula kırıkları omuz kemiğinde (kürek kemiği) meydana gelir ve çok nadiren oluşabilen kırıklardır. Genellikle nedeni bir araç kazası ya da yüksek bir yerden düşmedir. Kanat kemiği kırığı sırt ağrısının yanı sıra, etkilenen omuzun tarafındaki kol hareket ettiğinde şiddetli ağrıya neden olur. Ayrıca etkilenen omuzun şişmesine ve morarmasında neden olur. Tedavi edilmzes ise kronik omuz ağrısına dönüşürler. Çoğu kanat kemiği kırıkları basit kol bandajları ve askıları ile tedavi edilebilmektedir.

3. Bel Omurlarındaki (Belin arka kısmındaki) Kaslarda Gerilme (Zorlanma)

Bel omurlarındaki kaslar gergin ise bu durum sağ tarafta bel ağrısına neden olabilir. Bel omurlarındaki zorlanma alt sırt bölgesini etkiler. Ani bir hareket yapıldığında veya kas spazmı tetiklenir ise, bu durum oluşabilir. Ayrıca ağır nesneleri tekrarlayıcı kaldırmalar da bu duruma neden olabilir. Ağrı ani ve yoğun olabilir ya da yavaş yavaş artabilir. Bel omurlarındaki kas gerilme belirtileri sağ arka yan ağrılarına ilave olarak şunları da içerebilir: sırt bölgesinde sertlik, arka uyluk bölgesinde ağrı, bacaklarda ve kalçalarda ağrı, hareket zorluğu (özellikle ileri ve yana hareketlerde), morarma, alt arka bölgede hassasiyet.

4. Disk Kayması (Bel fıtığı)

Spinal kanal bir dizi küçük kemik tarafından korunur ve her biri arasında kıkırdak dokusu diskleri mevcuttur. Diskler yürüyüş, kaldırma ve büküm gibi günlük aktivitelerden gelen şokları emerek kemikleri korur. Her disk iki parçaya sahiptir: yumuşak jelatinimsi iç kısmı ve sert dış halkası. Yaralanma ya da zayıflık diskin iç kısmımdan dış halkası boyunca çıkıntı yapmasına neden olur. Bu da tıp dilinde disk kayması ya da fıtıklaşmış disk olarak bilinir.

5. Yanlış Duruş Şekli

Kısaca yanlış duruş şekli akut bel ağrısı nedeni olabilir.

6. Safra kesesi Sorunları

Bir kişinin safra kesesi de sağ taraftaki sırt ağrısını tetikleyebilir. Enflamasyon veya safra taşı en sık nedenleridir. Ağrı genellikle sırtın sağ orta kısmında merkezlenmiştir ve yukarı doğru omuza kadar uzanabilir. Sırt ağrısı mide ağrısı, kusma ve bulantı ile birleştiğinde acil tıbbi bakım aramak gerekir.

7. Siyatik Hastalığı

Siyatik sağ taraflı sırt ağrısının son derece yaygın bir nedenidir. Siyatik sinirler alt bel tarafında konumlanmıştır ve her iki bacak içine ulaşır. Bel fıtığı siyatik sinirlere zarar verir ise, neticesi acı ile sonuçlanır. Bu ağrı kalça içine ve bacak aşağısına yayılabilir.

Sağ Sırt Ağrısı İçin Çözümler

Sağ sırt ağrısına ne iyi gelir? Aşağıdaki iki video sağ bel ağrısının bazı türlerini nasıl tedavi edebileceğinizi ve sırt ağrısına iyi gelen egzersizleri göstermektedir.

Videolar sırt ağrısını hafifletmek ve gelecekteki sorunları önlemek için yoga ve diğer germe teknikleri anlatmaktadır. Bu basit hareketler vücudun omurga ve merkezini güçlendirmeye yardımcı olacaktır.


Gelecekteki sırt ağrısı spazmları ve ağrısını önlemeye yardımcı olacak egzersizler ile ilgili 2. video:

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR