Sıcak Eller ve Ayakların Nedenleri ve Tedavisi

Sıcak Eller ve Ayakların Nedenleri ve Tedavisi

pin
Sıcak eller ve ayaklar ağrılı karıncalanma veya yanma hissi olarak kendini gösterir. Sıcak eller ve ayaklar genellikle sinir bozukluğunun altında yatan nedenlere bağlıdır. Alta yatan nedeni tedavi edildiğinde bu rahatsızlık giderilebilir.

Sıcak eller ve ayaklar genellikle geceleri daha da kötüleşerek uyumayı zorlaştırabilir ve kişinin fiziksel faaliyetlerini de etkileyebilir. 45 yaş ve üzeri kişilerde kırmızı veya yanan el ve ayakların gelişme olasılığı daha yüksektir. Bir çok durumda bu durum geçicidir ancak belirli koşullar bu durumun kalıcı hale gelmesine neden olabilir.

Sıcak Eller ve Ayakların Olası Nedenleri:

Eritromelalji - Bu durum ağrılı bir yanma, kızarıklık ya da ellerde ve ayaklarda sıcaklık artışa neden olur. Bu belirtiler karıncalanma ya da kaşıntı gibi başlayacak ve yavaş yavaş acı bir yanma hissi oluşturacaktır. Bazı kişilerde bu belirtiler zaman zaman etkisini gösterirken bazılarını ise sürekli rahatsız edecektir. Bu durumun nedeni spantone olabileceği gibi bir nörolojik hastalık sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Doktorun uygun tedavi uygulayabilmesi için bu durumun altında yatan nedenleri bilmesi gerekir.

Karpal veya Tarsal Tünel Sendromu – Sinirlerin üzerindeki baskı ellerde ve ayaklarda yanma hissi neden olur. Buna eklemler üzerindeki baskı neden olur. Bu his genellikle etkilenen eklemlerde dışarı yayılan elektrik çarpması olarak tarif edilir.
Hipotiroidizm – Hipotiroidizm; tiroid'in gerekli hormonları yeterli üretememesinin neden olduğu bir durumdur. Eğer tedavi edilmezse, el ve ayaklardaki eklemlerde güçlü bir sıcaklık ya da yanma hissine neden olur.

Böbrek İşlev Bozuklukları - Böbrekler gerektiği şekilde çalışmıyorsa, vücutta yanma hissine neden olabilir. Bu durum yeterince şiddetli ise hastanın diyaliz tedavisine başlaması gerekebilir.

Karaciğer Hasarı - Karaciğer gerektiği şekilde atık ve toksinleri uzaklaştırmak için filtrelemiyorsa, bu atık ve toksinler vücutta birikebilir. Bu durumda vücutta yanan bir ağrıya neden olabilir.

Sinir hasarı - Sinirlerdeki hasar rahatsız edici bir yanma hissinin oluşmasına neden olabilir. Bu belirti genellikle vücutta yayılmadan önce bacaklarda başlar. Diyabet gibi hastalıklar bu hasarın görünmesine neden olur.

Menopoz - Menopoz bir kadında aylık periyotlarının duraklamasıdır. Bu durum bacaklarda karıncalanma ya da yanmaya neden olabilir.

Ayak mantarı - Bu ayak parmakları arasında ve topuk yetişen bir mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyon yayılırsa, mantar deri ayakları üzerinde bir batmaya, ağrıya, kurumasına, kaşıntılı ve kırmızı hale gelmesine neden olabilir. Bu durum uzun süre boyunca nemli ayakkabı ve çorap giyme ile iyicene kötüleşir. Temiz ayakkabı ve çorap giymek veya anti-mantar ilacı kullanarak bu durum ortadan kaldırılabilir.

Aşırı alkol tüketimi - Aşırı miktarda alkol tüketmek ellerde ve ayaklarda ağrıya neden olabilir. Alkol alımını ortadan kaldırarak, ağrı yok edilebilir.

Vitamini Eksikliği – Diyetteki B1, B5, B6 ve B12 düşüklüğü, ellerde ve ayaklarda yanma hissine neden olabilir.

Sıcak Eller ve Ayaklar için Tedavi:

  • Uygun ayakkabı ve çorap giyin
  • Mantar önleyici ilaçlar uygulayın (mantar varsa)
  • Manyetik terapi uygulayabilirsiniz - Manyetik tabanlıklar veya manyetik bilezik gibi
  • Vücut dolaşımını artırmak - daha fazla egzersiz
  • Altta yatan koşullara göre tedavi - diyabet ya da hipotiroidi gibi bir durumda dermatoloji uzmanından destek almanız gerekir.


Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR