Sırttaki Sivilcelerden Kurtulmak İçin Tedaviler

Sırttaki Sivilcelerden Kurtulmak İçin Tedaviler

pin
Akne sadece yüz ile sınırlı değildir, gövde ve sırt bölgesinde de oluşabilir. Sırt akneleri sırttaki yağ bezlerinin aşırı aktifliğinden kaynaklanır. Yüz aknelerinin aksine, sırttaki gözenekler daha büyük ve daha fazla yağ üretirler.

Sırttaki aknelerden kurtulmak için birkaç ev tedavisi ise;

Derinin pul pul dökülmesi

Derinin pul pul dökülmesi, sırt bölgesinde tıkanmış gözenekteki ölü deri hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Eğer peeling (derinin pul pul kalkması) yapacaksanız, sırtınızı kurulayın ve benzoil peroksit ya da salisilik asitli bir krem kulanın.

Sert sabundan kaçının

Sağlıklı ideal bir cildin pH seviyesi 4,7 dir. Ancak, sert sabun kullanmak bu pH seviyesini 5 in üzerine yükselmesine neden olur. Buda ciltte kuruluk, pullanma ve lekelere neden olur. Akneye eğilimli ciltler dermatolog reçeteli ya da reçetesiz temizleyicileri tercih etmeli.

Elma sirkesi

Elma sirkesi kullanmak akneyle mücadelede derinin pH dengesini korumaya yardımcı olur. Yapmanız gereken tek şey elma sirkesi ve bir sprey şişesindeki suyu karıştırmak. Duştan sonra, karışımı sırtınıza sürün ve kurumasını bekleyin. Ayrıca, daha hızlı sonuçlar için yatmadan önce de bunu yapabilirsiniz. Bu cildin pH seviyesini düşürecektir.

Baking soda (bikarbonat ya da karbonat)

Baking soda ve suyu karıştırıp sırtınıza uygulayın. Bu karışım bakterileri öldürür ve yağ bezleri tarafından sağlıklı yağ üretimini düzenlemeye yardımcı olur.

Temiz bol giysiler giyin

Tüm bu tedavilerin dışında; cildin nefes almasını sağlayacak, temiz, bol pamuklu giysiler giymek aknesi olan insanlar için önemlidir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR