Sol Alt Sırt Ağrısı Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

Sol Alt Sırt Ağrısı Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

pin
Sol alt sırt ağrısı sık rastlanan ve neredeyse kaçınılmaz bir olgudur. Potansiyel nedenlerinin yelpazesi de oldukça geniştir. Kendi kendine tanı koymak riskli olacağından, daha iyi bir teşhis için doktor tavsiyesi aranmalıdır.

Sol alt sırt ağrısı sağ taraflı ağrıya göre daha yaygındır ve yetişkinlerin %60'ı hayatlarının belli bir noktasında sırt ağrısının bir türü ile karşılaşırlar.

Alt sırt ağrısının belirtileri genellikle yoğunluğunun hızlı arttığı dönemlerde keskin ve acıtıcı bir ağrıya neden olur. Ağrı kalçadan bacağa doğru hareket eder ve bazı bölgelerin (bacak ve ayakların) uyuşmasına neden olabilir.

Sırt ağrısını tetikleyebilecek nedenler ve faktörler çeşitlidir. Alt sırt ağrılarının nedeni genellikle multifaktöriyel olduğundan, doktorlar için de ağrının nedeni bulmak kolay değildir.

Sol Alt Sırt Ağrısının Nedenleri

Alt Sırt Gerilmesi - Kas ve bağların grubu omurga boyunca uzanmaktadır. Bunlar omurgaya hareket ve destek imkanı sağlarlar. Aşırı bir fiziksel aktivite, aşırı eğilme veya bükülme, çok gerilme, kilolu olma ya da ağır nesneleri kaldırma bu dokuları zorlayabilir.

Öksürme, gülme, hapşırma, hareket etme gibi durumlarda ağrı kötüleşebilir.

Tedavi için ağrıyan bölgeye günde 20 dakika boyunca birkaç kez buz uygulamasıyla başlayın. Anti-enflamatuar ilaçlar (Ibuprofen, naproksen ve Tylenol) ağrıda rahatlama sağlayabilir. Doktorunuz bir fizyoterapisti ziyaret etmenizi de önerebilir.

Hamilelik - Özellikle sol taraftaki bel ağrısı, gebelikte yagındır ve çeşitli nedenlerden dolayı oluşur. Anne karnındaki bebek boyutun büyümesi, hormonal değişiklikler ve anne adayının ek kilo alması sol alt bel ağrılarını tetikler.

Bu ağrının etkilerini en aza indirmek için anne adayı iyi duruşunu korumalı (denge ağırlığını iki ayak üzerine yaymak), yan yatmayı benimsemeli, yatarken bacak aralarına yastık koymalı ve fiziksel aktivitelerini korumalıdır.

Herniye (Fıtıklamış) Disk ve Siyatik - Diskler omurga kemikleri arasındaki tamponlama sağlayan yapılardır. Bu diskler zaman içerisinde yıpranırlar ve sinirleri duyarlı hale getiriler. Şiddetli bel ağrısı genellikle fıtıklaşmış diskin sonucudur. Alt sırtta ki disk siyatik siniri sıkıştırır ise bu duruma siyatik denir. Bu ağrı genelde kalça, alt bacak veya ayaklara kadar hissedilebilir.

Bu durumun tedavisine fizik tedavi seçenekleri ve ağrı kesiciler kullanılarak muhafazakar bir yaklaşımla başlanır. Cerahi yöntem son çaredir.

Böbrek Enfeksiyonu - Böbrek enfeksiyonları ciddi bel ağrısına neden olabilir. Enfeksiyonu genellikle mesanede başlar ve böbreklere kadar uzanır. Şişlik, ateş ve bulantı gibi belirtilerde sırt ağrısına eşlik edebilir.

Böbrek enfeksiyonlarının tedavisi için doktor kontrolünden sonra antibiyotik kullanımı gereklidir.

Böbrek Taşları - Böbrek taşları dayanılmaz ağrının hızlı bir şekilde ortaya çıkmasına neden olabilir. İdrara çıkmadaki aciliyet hissi böbrek taşından muzdarip olanlar için yaygındır.

Ağrı kontrolü böbrek taşlarının tedavisinde ilk önceliktir. Antienflamatuar ve narkotik ağrı kesiciler ağrıyı hafifletmek için doktor (ürolog) tarafından reçete edilir. Bol su içmek taşların şekillendirilmesine ve yenilerinin oluşmasına engel olur.

Spinal Stenoz - Omurilik kanalının daralması durumudur. Ortak belirtilerİ arka sırt ağrısı, uyuşukluk, güçsüzlük veya güç kaybıdır. Spinal stenoz tedavisi fıtıklaşmış diskteki tedavi ile benzerlikler içerir. Steroid olmayan ilaçlar, kas gevşeticiler, antidepresanlar ve narkotik ilaçlar doktor tarafından reçete edilebilir. Son çare cerrahi bir operasyondur.

Diğer Olası Nedenler

  • Yumurtalık kistleri
  • Fibroid tümörleri
  • Gastrointestinal sorunlar (irritabl bağırsak, peptik ülser hastalığı veya pankreas iltihabı)

Sol Alt Sırt Ağrısını Önleme

Uygun duruşu korumak, uyku pozisyonu değiştirmek ve uyurken dizlerin arasına bir yastık yerleştirmek, yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak ve kilonuzu korumaya çalışarak sol alt sırt ağrısını önlemek için tedbirler alabilirsiniz.

Ne zaman bir doktora görünmelisiniz?

Aşağıdakilerden herhangi birisi bel ağrısı ile birlikte meydana gelirse, derhal tıbbi destek alın:

  • Ani şiddetli karın ağrısı
  • Hızlı bir şekilde güç kaybı
  • Ateş veya titreme
  • Son zamanlarda kilo kaybı ya da gece terlemeleri
  • Bağırsak ve mesane fonksiyonlarını zorlukla kontrol etmek

Yukardakilerden herhangi biri batında aort yırtılmasının, kanserin ya da kötü bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Bu yüzden derhal tıbbı yardım alın.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR