Sol Bacak Şişmesi Nedenleri, Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

Sol Bacak Şişmesi Nedenleri, Belirtileri ve Yapılması Gerekenler

pin
Yaygın bir problem olan bacak şişmesi tipik olarak ayak, ayak bileği, uyluk ve baldır gibi bacakların herhangi bir bölümündeki herhangi bir şişliği ifade eder.

Bacak şişmesinin birçok nedeni vardır, ama nihayetindeki sebep eklem ya da dokulardaki iltihaplanmadan veya sıvı birikmesinden kaynaklanıyor olmasıdır. Buna da genellikle yaralanmalar, ciddi bozukluklar (kan pıhtılaşması gibi) ve uzun süreli oturmalar veya ayakta durmalar neden olur.

Bazı durumlarda sol bacak sağ bacağa nazaran daha fazla şişer.

Sol Bacak şişmesinin sebepleri nelerdir?

Bir çok durumda sağ ve sol bacakta ki şişlikler eşit oranda olur.Ancak bazı durumlarda bir bacak şişerken diğeri normal kalır. Bu durumun yaygın nedenleri ise su tutulması veya iltihaplanma, artrit, tek bacağı etkileyen yaralanmalar ya da kan pıhtılaşması ile ilgili bozuklardır.

1. Artrit - Eğer diz ya da ayak bileğinde şiddetli artrit durumu var ise, bu durum o bacakta ciddi şişmeye yol açabilir. Bu durumda bacağınızı bükerken, hareket ettiriken veya üzerine ağırlık basarken çok acılı bir durum oluşturabilir. Bacaklarda ki eklemlerin veya çevresindeki alanın zarar görmemei için tıbbi müdahale almanız gerekir.

2. Kan pıhtıları - Bazen tek bir bacakta şişliğin ilk ve tek belirtisi kan pıhtılarıdır. Diğer işaretler ise bacak duygu eksikliği veya uyuşukluk hissi, etkilenen bölgede ağrı ve hatta bir karıncalanmayı içerebilir. Ayrıca şişen bacak diğer bacağa göre sıcak veya soğuk olabilir. Bacağınızda kan pıhtılaşmasında şüpheleniyorsanız, derhal tıbbi yardım almanız gerekir.

3. Su Tutulması - Bu durum bacaklarda ki şişliğin en yaygın nedenlerinden biridir. Genelde iki bacağı birden etkiler. Bu durum bütün gün ayakta durmak, böbrek yetmezliği veya kalp hastalığı gibi ciddi problemlerin sonucu olabilir. Yapılması gereken tıbbı destek almaktır.

4. Travma - Bacağın bir şekilde yaralandı veya darbe gördü ise, yaralariyileşene kadar bacağın şiş kalması normaldir. Ne yazık ki, bu tür yaralanmalarda ki şişlik ağrıyı artırabilir. Tam emin olmak için bir doktor muayenesi gerekir.

5. Sol bacaktaki şişliğin diğer nedenleri - Bacaklardaki şişliğe böbrek sorunları, kalp sorunları, hormon terapileri, gebelik ve ilaçlar neden olabilir. Bazen inflamasyonu azaltmak için kullanılan ilaçlarda ( ibuprofen gibi) şişliğe neden olabilmektedir.

Sol Bacak şişmesinin tedavisi nasıl yapılır?

Birçok durumda sol bacaktaki şişmeyi azaltmak için dinlenme, buz, sıkıştırma (kompresyon çorapları) ve yükselme gibi basit tedaviler işe yarayabilir.

Bacaklardaki şişliği önlemek veya ortadan kaldırabilmek için başka tedavi seçenekleride mevcuttur. Düşük tuz diyeti ve kan akışına yardımcı olacak egzersizler gibi.

Not: Bacak şişmesinin altında yatan durumun ne olduğunu bilebilmenin tek yolu tıbbi bir kontrolden geçmektir.

Ne zaman bir doktora görünmeliyim?

Aniden oluşan ve nedenini anlamadığınız bir bacak şişmesi durumunda, durumun daha iyi analiz edilmesi için bir doktor kontrolü gerekir.

Bacak şişmesiyle birlikte göğüs ağrısı, bayılma, baş dönmesi, konfüzyon veya nefes almada güçlük gibi durumları yaşarsanız, bu çok ciddi bir durum belirtisi olabileceğinden bir ambulans çağırın.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR