Sol Kol Uyuşması ve Karıncalanmasının Nedenleri

Sol Kol Uyuşması ve Karıncalanmasının Nedenleri

pin
Sol kolda uyuşma ve karıncalaşma hissinin birçok farklı nedeni olabilir. Özelliklede sol koldaki uyuşma göz ardı edilmemelidir. Önemli bir sağlık sorununun göstergesi olabilir.

Koldan beyne giden sinirlerin herhangi bir yerde sıkışması veya hasar görmesi karıncalaşma, uyuşma ve ağrıya neden olur.

Sol kol neden uyuşur ve karıncalaşır?

Kırıklar: Dirsek, kol veya parmaktaki kırıklar ya da bir omuz kanadının kırılması, alt veya üst kol kırıkları veya köprücük kemiği kırılması sol kolda uyuşmaya neden olabilir.

Sinir hasarı ve sıkışma: Bazen sol koldan merkezi sinir sistemine giden sinir sıkışır ve kan dolaşımını engeller. Buda sol kolda uyuşmaya neden olabilir. Sinirlerin hasar görmesinin bir çok nedeni olabilir, ama ana sebebi genelde diyabetik nöropatidir. Metabolik sorunlar, toksinlere maruz kalma, sakatlanmadan dolayı periferik nöropati ve enfeksiyonlar da sol kolda uyuşmaya neden olabilirler.

Brakial sinir ağı yaralanması: Bu kol ve omuzdaki sinyalleri omurgaya gönderen bir sinir ağıdır. Eldeki sinirlerin sıkıştırılması ve yırtılması ana sebeplerinden olabilir.

Kistler: Aniden ya da yavaşça el ve bilekte oluşan kistler. Kistler genelde ağrılı değildir.

Felç: Beyne kan temini azalır ya da kesintiye uğrar ve sol kolda uyuşma gerçekleşir.

Genellikle koltuk değneği kullanmak ve bunları doğru şekilde kullanmayan insanlarda görülebilir. Zaman içinde kolunun altındaki radyal siniri sıkışır ve uyuşmaya neden olur.

Dirseğe sık olarak dayanmanın sonucu ya da el bileğinin fazla kullanımı sebep olabilir.

Orta boyun bölgesi fıtıklarında kolda uyuşma, karıncalanma, bazen de güçsüzlük şeklinde şikâyetler ortaya çıkar.

Kalp krizi sol kolda karıncalanma, uyuşmaya veya ağrıya neden olabilir. Kalple ilgili sol kol rahatsızlıkları için bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Uzun süreli hareketsizlik ya da uzun süreli bir ağırlık taşıma sol kol üzerinde basınç ya da karıncalanmaya neden olabilir.

Vitamin B12 eksikliği ya da diğer mikro besinlerin eksikliği metabolik faaliyetleri etkileyerek kollarda uyuşma ve karıncalaşamaya neden olabilir.


Sol kolda uyuşma, karıncalaşma ve ağrı ile ilgili tedavi: Tıbbi yardım almalısınız.

Güncellendi: 4 Ocak 2015

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR