Sol Taraftaki Göğüs Ağrısının Nedenleri

Sol Taraftaki Göğüs Ağrısının Nedenleri

pin
Sol taraftaki göğüs ağrısına çeşitli koşullar neden olabilir. Ağrının tıbbi müdahale gerektirip gerektirmediğini belirlemek için belirtileri değerlendirmek önemlidir.

Kişide göğüs ağrısı hissi başladığında endişelenmesi olağandr. Vücudun sol tarafındaki göğüs ağrısı daha korkutucu hislerin gelişmesine neden olabilir. Çünkü ağrının göğsün sol taraftaki etkisi genellikle kalp krizi ile ilişkilidir. Ancak başka semptomlar da göğüs ağrısına neden olabilir. Bu yüzden göğüs ağrılarının olası nedenlerini bilmeniz, bu durumun hayatınız için tehdit olup olmadığını belirlemenizde size yardımcı olabilir.

Sol taraftaki göğüs ağrısı ve kalp krizi

Vücudun sol tarafındaki göğüs ağrısı klasik bir kalp krizi işaretidir. Çoğu durumda bu ağrı başka yan etkileri ile bir araya getirilmektedir. Göğüsteki ağrı genellikle göğüs boşluğu içinde basınç, sıkışma ya da dolgunluk hissi olarak tarif edilir. Bazı durumlarda bir yanma hissi ve ağrı bu yan etkilere eşlik edebilir. Uyuşma, ağrı, karıncalaşma veya başka hisler genellikle sol kolda hissediliir ve bu yan etkiler sağ kola da transfer olurlar. Kollarınızı ağrılı, zayıf veya aniden normalden daha ağır hissedebilirsiniz.

Yaklaşan bir kalp krizi geçirme olasılığında aniden nefes darlığı hissedebilirsiniz. Ayrıca olağandışı yorgunluk, sersemleme veya baş dönmesi gibi belirtiler de görülebilir. Birçok hasta da kalp krizi öncesi soğuk terleme ya da kızarma gibi semptomlar görülür. Göğüs ağrısı sırt kısmınıza doğru da hareket edebilir. Kalp krizi geçiren hastaların hepsi bu belirtilerin tümünü yaşamayabilirler. Eğer bunlardan bir veya birkaçı ile karşılaşırsanız, acil tıbbi destek alın.

Sol taraftaki göğüs ağrısının diğer oalsı nedenleri

Kalp ağrısı - Göğüs kafesindeki organların yüksek konsantrasyonda vücudun sol tarafında göğüs ağrısı oluşabilir. Kalp ağrısı kalp krizinden kaynaklanabileceği gibi anjin kaynaklı da olabilir. Anjin durumunda kan akışının sınırlanmasıyla sol tarafta kas kramplarına benzer bir gerginlik ya da keskin bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu durum özellikle fiziksel aktiviteler sonrası kalbin daha hızlı atmasıyla belirginleşebilir.

Stres ve kötü yaşam tarzı seçimleri - Kötü yaşam tarzı seçimleri ve stres de sol tarafta göğüs ağrısına neden olabilir.

Bağırsak sorunları - Bağırsak yoluyla yukarıya itilen gaz göğsün sol tarafında ağrıya neden olabilir.

Fiziksel sakatlıklar - Göğüs bölgesindeki fiziksel yaralanmalar sinirleri zedeleyerek sol taraftaki ağrının neden olabilir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR