Tırnak Yeme Nasıl Önlenir

Tırnak Yeme Nasıl Önlenir

pin
Tırnak yeme alışkanlığı düşündüğünüzden çok daha yaygın bir durumdur. Tırnak yeme genellikle çocukluk çağında başlayan ve dürtü etkisiyle yapılan bir alışkanlıktır. Çocukların %60'ında ve gençlerin %45'inde görülen bu durum, 18 yaş sonrası daha az yaygın olsa da yetişkinlikte de devam edebilir.

Birçok kişi farkında olmadan tırnakları yerler. Çünkü bu durum onlarda alışkanlık haline gelmiştir.

Çoğu insan için tırnaklarını yemenin nedenleri stres ve sıkıntılarıdır. Alışkanlık genellikle anksiyete hafifletmek için kullanılan yolardan biri ya da aklın ilgisizliğinde vücudun en azından bir kısmını meşgul etmek için kullanılan bir yoldur. Hayal kırıklığı ve yalnızlık da tırnak yemeye yol açabilecek ek duygusal tetikleyicilerdir. Bazı araştırmalar ise genlerin de rol oynayabileceğini söylemektedirler.

Tırnak yeme ayrıca saplantılı-kompulsif bozukluk gibi psikolojik bir durumun belirtisi de olabilir. Birçok çocuktaki tırnak yemenin nedeni psikiyatrik bozukluklar da olabilir: dikkat eksikliğine bağlı hiperaktivite bozukluğu, ayrılma anksiyetesi bozukluğu, karşı gelme bozukluğu ya da yatak ıslatma gibi. Bu gibi rahatsızlıklar ilaçlar ile tevdi edilebilmektedir.

Tırnak yeme kişi de fiziksel ve duygusal sonuçlar doğurur. Tırnak bölgesindeki cilde verilen zarar neticesinde cilt alanında kanama ve enfekte oluşabilir. Yüzde ve ağızda oluşabilecek bakteri ve virüslere karşı kişiyi savunmasız bırakabilir.

Tırnak yemeyi durdurabilmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

  • İlk olarak bu alışkanlıktan kurtulmak istediğinize karar verin. Eğer böyle bir karar almazsanız, hiçbir taktik ve stratejinin yardımı dokunmayacaktır.
  • Düzenli olarak tırnak bakımını yapın. Kesilmiş ve bakımlı bir tırnağın yenme alışkanlığı, kişiyi tırnak yemeye karşı durdurmaya teşvik edebilir.
  • Bir süre için sahte tırnak ürünlerini kullanabilirsiniz ya da tırnaklarınız bandajlayabilir veya eldiven giyebilirsiniz.
  • Yeni alışkanlıklara adapte olmayı deneyin. Sakız çiğnemek veya stres topları gibi…
  • Aynı sorunu yaşayan bir arkadaşınız varsa, aynı hedefleri paylaşarak ve bir birinize destek olarak bu kötü alışkanlıktan kurtulmayı birlikte denemeye çalışabilirsiniz.
  • Düzenli bir manikür ya da tırnak cilası kullanabilirsiniz. Erkekler açık bir cila kullanabilir.
  • Eğer endişe veya stres kaynaklı tırnakları yeme alışkanlığınız varsa, stres yönetimi tekniklerini deneyin.
  • Tadı acı olan tırnak cilaları kullanmak, tırnak yemeyi caydırmak için etkili yöntemlerden bir tanesidir.
  • Bileğinize lastik bir bant takabilir ve tırnaklarınızı yemeye başladığınızda size olumsuz bir fiziksel tepkiyi hatırlatmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklarda buna tetikleyen durumu anlattığınızda veya anladıklarında, tırnak yeme alışkanlıklarını durdurmaları daha olasıdır. Çocuğunuz için bir tedavi yöntemi seçmesine yardımcı olmak da önemlidir.

Bütün denemelere rağmen aşırı derece de tırnaklarınız yiyor ve kendinizi durduramıyorsanız, tıbbı tedavi alın.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR