Varis Nedir? Varis Neden Olur?

Varis Nedir? Varis Neden Olur?

pin
Varisli damarlara genellikle zayıf damar duvarları ve vanalar neden olur. Damarlardaki bu küçük tek yönlü vanalar kan akışını sağlamak için açılırlar ve kanın geriye kaçmaması için ise kapanırlar.

Atardamarlar kalpten çıkan kanı geriye kalan dokulara taşırlar. Damarlarda vücudun geriye kalanındaki kanı kalbe gönderirler ve böylece kan sirküle edilir. Kanın kalbe geri dönmesi için bacaklarınızdaki damarların yerçekimine karşı çalışması gerekir. Alt bacaklardaki kas kontraksiyonları pompa olarak hareket eder ve elastik damar duvarları kanın kalbe dönüşüne yardımcı olur. Damarlarda ki küçücük vanalarda kalbe kan akışının sağlanması için açılır ve sonrasında kanın geriye akmaması için kapanır.

Bazen damarlardaki duvarlar gerilir ve kendi elastikiyetini kaybederek vanaların zayıflamasına neden olur. Eğer vanalar düzgün çalışmaz ise kanın geriye kaçmasına yani sızıntıya yol açarlar. Bu durumda kan damarlarda toplanarak damarların şişmesine ve genişlemesine neden olur.

Özellikle bacak ve ayaklarda ortaya çıkan varisler, insan vücudunun herhangi bir yerinde de çıkabilirler.

Damarlardaki vanaların zayıflamasının ve damar duvarlarındaki gerilmenin nedenleri tam olarak anlaşılmış değildir. Hiçbir belirgin neden olmadan ya da belirgin bir neden ile kişilerde varis oluşabilir. Birkaç şey varisli damarların gelişme olasılığını artırabilir: cinsiyet, genetik, yaş, şişmanlık, hamilelik ve diğer koşullar gibi.

Cinsiyet - Varis oluşmasında kadınların erkeklere oranla etkilenme olasılığı daha yüksektir.

Genetik - Yakın bir aile üyesinde varis olan bir kişinin varisli damarlara yakalanma riski daha yüksektir.

Yaş - Yaşlandıkça damarlar elastikiyetini kaybetmeye başlar ve içlerindeki vanaların verimliliği durabilir.

Şişmanlık - Fazla kilolu olmak damarlar üzerinde ekstra basınç yaratır. Bu durumda damarların kalbe geri kan göndermesi için daha çok çalışması gerekir. Özellikle vücut ağırlığının etkisi kadınlarda varis oluşmasında daha etkendir.

Uzun süre ayakta durmak veya uzun süre oturmak - Uzun süre belli bir konumda kalmak kan akışını zorlaştırarak damarlara ekstra basınç uygular.

Gebelik - Hamilelik döneminde artan kan miktarı bebeğin gelişmesini desteklemeye yardımcı olur. Buda damarlar üzerine ekstra yük bindirir.

Varislere neden olabilecek diğer olası koşullar - Nadir durumlarda varis oluşmasının nedeni şunlar olabilir: anormal kan damarları, kan pıhtılaşması durumu ya da pelvis içindeki şişlik veya tümör.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR