Yüksek Tansiyona İyi Gelen Gıdalar

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Gıdalar

pin
Yüksek tansiyon, zamanla kan damarına hasar vererek kalp hastalığı, böbrek hastalığı, inme ve diğer sorunlara yol açabilir.

Hipertansiyona bazen sessiz katil de denmektedir. Çünkü hiçbir belirti üretmez. Eğer kan basıncını düzenli olarak kontrol ettirmiyorsanız, hipertansiyon zaman içerisinde fark edilmeden önemli sağlık sorunlarını tetikleyebilir.

Beslenme alışkanlıkları, yüksek veya normal kan basıncında büyük bir rol oynar. Kan basıncını düşürmek için diyetisyenler DASH (yağ, sodyum ve alkol alımının azaltılması) diyetini önermektedirler.

Yapraklı Yeşiller

Potasyum açısından yüksek gıdalar size sodyum için iyi bir potasyum oranı verir. Bu oran kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Marul, roka, lahana, şalgam, kale ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde yüksek potasyum vardır.

Yabanmersini

Yaban mersini flavonoidler adı verilen doğal bileşikler bakımından zengindir. Clinical Nutrition American Journal 'da yayınlanan bir çalışma, bu bileşikleri tüketmenin hipertansiyonu önlemeye ve muhtemel yüksek kan basıncını azaltmaya yardımcı olduğu anlatılmaktadır.

Patates

Patates potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Bu iki mineral kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Pancar

Londra Queen Mary Üniversitesi'nde araştırmacılar, pancar suyu içen yüksek tansiyon hastalarının kan basıncında önemli gelişmeler görmüşlerdir. Suyundaki nitrat sadece 24 saat içinde katılımcıların kan basıncını aşağı düşürmüştür.

Yağsız süt

Yağsız süt kalsiyumun mükemmel bir kaynağıdır. İçerdiği düşük yağ, kan basıncını düşürmek için önemli bir unsurdur.

Yulaf ezmesi

Yüksek lifli, düşük yağ ve düşük sodyumlu besinler kan basıncını düşürmek için ideal besinlerdir. Yulaf ezmesi bu besinlerden bir tanesidir.

Muz

Muz beslenmenize potasyum eklemek için harika bir yoldur. Günlük beslenmenize bu zengin minerali ekleyerek yüksek kan basıncını düşürebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR