Mide Krampları ve İshal: Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

Mide Krampları ve İshal: Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

pin
Mide ağrısı, ishal ve krampların hoş olmayan belirtileri yaşamın neredeyse kaçınılmaz bir parçasıdır. Ani başlangıçlı bu belirtiler genellikle bir enfeksiyonun varlığını işaret eder. Genel nedenleri bakteri, virüs ve parazitleri içerir.

Uzun süren ve sık sık meydana gelen mide ağrısı ve ishal değerlendirilmesi gereken sindirim bozukluğu ile ilgili bir durumu işaret eder. Basit ev tedavileri hafif belirtileri gidermeye yardımcı olabilir.

Mide krampları ve İshalin Nedenleri

1. Gıda Zehirlenmesi

Virüsler, bakteriler, parazitler ya da toksinlerin organizmaları kirletmesi ishal ve mide kramplarına neden olur. Bu duruma gıdaların yanlış hazırlanması, depolanması ve işlenmesi neden olur.

Gıda zehirlenmesinin ortak belirtileri bulantı, kusma, ishal, düşük dereceli ateş, iştağ azalması ve yorgunluktur. Ağır vakalarda kanlı ishal de görülebilir.

2. İrritabl Bağırsak Sendromu

İrritabl barsak sendromu kalın bağırsağı (kolon) etkileyen yaygın bir hastalıktır. İrritabl barsak sendromu genellikle kramp, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, ishal ve kabızlığa neden olur.

3. Laktoz İntoleransı

Süt ürünleri laktoz denilen bir şeker içerir. Bazı kişilerin vücudu laktozu tolere edemez ve neticesinde şişkinlik, aşırı gaz ve mide krampları gibi durumlar ile karşılaşırlar.

4. Crohn Hastalığı

Bu hastalık sindirim sisteminin iltihabına neden olan ciddi bir hastalıktır. Ince bağırsak genellikle etkilenir. Mide ağrısı, ishal, rektal kanama, eklem ağrıları, malabsorbsiyon, kilo kaybı ve ateş gibi belirtiler içerebilir.

5. Gastroenterit

Bu genel terim bağırsak yollarının iltihablanması anlamına gelir. Bu duruma bir virüs, bakteri ya da toksinler neden olur. Ortak belirtileri sulu ishal, karın krampları, karın ağrısı, kusma ve aynı zamanda kas ağrılarını içerir. Bazen düşük dereceli ateş de eşlik edebilir.

6. Diğer Nedenler

Bir çok neden karın ağrısı ve kramplara neden olabilir. Yaygın olan nedenler şunları içerebilir: seyahat ishal, divertikülozis, antibiyotik kullanımı, ilaç toksisitesi, hipotiroidizm ve bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar.

Mide krampları ve İshale ne iyi gelir? Mide krampları ve İshal nasıl tedavi edilebilir?

Diyet ve yaşam tarzındaki basit bir değişiklik mide krampları ve ishal için önemli bir rahatlama sağlayacaktır.

Antiasit ilaçlar - Antiasitler gibi asit düşürücüler mide ağrısı, kramplar ve şişkinliğe yardımcı olabilir. Bu tür ilaçları kullanırken bol su içtiğinizden emin olun ve doktor tavsiyesi ile kullanın. Bazen bu ilaçlar kabızlığa neden olabilmektedir.

Kimyon - Sıcak kimyon çayı oluşturmak için kaynar suya kimyon tohumu eklemeyi deneyin. Ayrıca bir bardak yağı alınmış süte ¼ çay kaşığı kimyon eklemeyi deneyin ve ¼ çay kaşığı karabiber ile karıştırarak günde 3 kez için.

Zencefil - Zencefil sindirim sorunlarına yardımcı olmak için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Zencefil mide bulantısı yatıştırmaya, artrit ağrısını ve stresi hafifletmeye yardımcı olacak anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Küçük bir zencefili parçasını 2-3 dakika için favori çayınızda demleterek içebilirsiniz.

Nane / Papatya Çay - Mide problemleri yatıştırmak için geleneksel nane veya papatya çayı demleyabilirsiniz.

Portakal kabuğu çay - Bir tencedeki yarım litre suya bir portakal kabuğunu ekleyin ve kaynatın. Soğuduktan sonra bal ve şeker ekleyebilirsiniz. Portakal kabuğu çayı mide kramplarına, gaza ve sindirime yardımcı olacaktır.

Çemen tohumu - 1 bardak su ile yarım çay kaşığı çemen tohumlarını karıştırın ve karışımı için. Bu karışım özellikle ishal olan yetişkinler için iyi bir çözümdür.

Ne zaman bir doktora görünmelisiniz?

Şiddetli ağrı, ateş ya da dışkıdan kan gelmesi gibi durumlar var ise, bir doktora görünmeniz gerekir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR