Ayak Tırnağındaki Ağrının Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Tırnağındaki Ağrının Nedenleri ve Tedavisi

pin
Yanlış ayakkabı seçimi , batık tırnak, mantar enfeksiyonu ve yaralanmalar gibi bir çok temel faktör ayak tırnağındaki ağrının nedenidir. İyi haber ise bu sebeplerin her biri genellikle evde tedavi edilebilir.

Ancak profesyonel bir sağlık görevlisinden tedavi ve tavsiye almak bazı durumlarda gerekli olabilir.

Ayak Tırnağındaki Ağrının Nedenleri ve Tedavisi

Ayakkabı İle İlgili Sorunlar

Yanlış ayakkabı seçimi tırnak ağrıdığı zaman genellikle gidermek için en kolay sorunlardan biridir. Burun kısmının sert durmasını sağlayan kalıplı parçalar ayakkabılarda daraldığında, ayaklar için yeterli yer olmaz ve ayak parmakları üzerinde çok fazla baskı oluşur. Bu durumdan özellikle en çok ayak başparmağı etkilenir. Yüksek topuklu ayakkabılar da aynı şekilde sorun yaratır.

Bu sorunu çözmek için en iyi yollarından biri düşük topuklu ayakkabı giymektir. Ayakkabısal sorunlar düzeltilmez ise, ağrı giderek artar ve hatta batık tırnağa da neden olabilir. Sorun yeterince şiddetli olduğunda cerrahi müdahale gerekebilir.

Sıkı, dar ayakkabı giymek, kalıtsal yapısal kusurlar, ayaktaki stres ve artrit gibi tıbbi durumlar bunyon olarak bilinen genelde ayak paş parmağı tarafında bir yumruya neden olurlar. Bu durum ağrı ve şişmeye neden olur. Sorun yeterince şiddetli olduğunda, cerrahi müdahale gerekebilir.

Batık tırnak

Tırnak batması genellikle ayak tırnağı köşeleri veya yanlarının yumuşak etin içine büyümesinden sonucudur. Sonuçta ağrı, kızarıklık, şişme ve bazende bir enfeksiyona neden olur. Genellikle ayak başparmağı etkilenir ve yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde bu sorun şiddetlenenebilir.

Ilık su ve epsom tuzunun karışımından oluşan suda, yaklaşık 15 dakika süreyle ayakların ıslatılması ile tırnak batması tedavi edilebilir (günde 3-4 defa bunu yapabilirsiniz). Bu tedavi yöntemi cildin yumuşamasını sağlayacaktır. Antiseptik merhemlerde enfekte olan alanı tedavi etmek için kullanılabilir.

İleride bu tür bir sorunla karşılaşmamak için tırnaklarınızı düz olarak ve çok kısa kesmemeye çalışın (yuvarlak değil). Ayrıca yanlış ayakkabı seçimleri yapmayın. Tırnak batmalarının tespiti ve erken tedavisi yapılmaz ise, sorunu gidermek için cerrahi müdahale gerekebilir.

Ayak ve Ayak tırnağı mantarı

Tinea pedis olarak bilinen bir mantar da ayak tırnağındaki ağrıdan sorumlu olabilir. Bu mantar aynı zamanda yaygın olarak ayak mantarı olarak da bilinir. Belirtileri ayak parmakları arasında görünen bir mantar, koyulaşmış, mat, şekli bozulmuş veya dökülen (paçalanan) ayak tırnakları ya da ağrıyı içerir.

Hafifi ayak mantarını tedavi etmek için, su ve sirke (4 oran su ve 1 oran sirke) karışımına ayak banyosu yapabilirsiniz. Ayrıca antibiyotiksel kremler de kullanabilirsiniz. Şiddetli vakalarda bir doktora danışmak gerekebilir.

Daha fazla bilgi almak içim ayak mantarları ile ilgili bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayak Yaralanmaları

Ayak ile ilgili yaralanmalar, çok uzun veya çok sıkı ayakkabılar giymek gibi nedenler ayak tırnaklarında ağrıya neden olabilir.

Ayak yaralı ise, en azından birkaç gün daha dikkatli olmanız gerekir. Reçetesiz ilaçlar genellikle ağrıyı gidermek için kullanılabilir. Eğer ağrı geçmiyor ise, emin olmak için bir sağlık uzmanına danışmak iyi bir fikirdir.

Ne Zaman Bir Doktora Görünmelisiniz?

Her zaman ağrı var ise veya yaralanmalar düzelmiyor ise, tıbbi yardım almaya çalışın. Bir enfeksiyondan dolayı oluşan ağrılar da bir sağlık profesyonelinden tavsiye almalısınız.

Yasal Uyarı: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm telif hakları magkadin.com ait olup; çalınması, alıntı yapılması, çoğaltılması gibi durumlarda ihtarda bulunmaksızın, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ve ilgili kanun hükümleri gereği her türlü yasal mecrada haklarımızı sonuna kadar arayacağımızı bilmenizi isteriz. Site kullanım koşulları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR